Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziemne spotkania ze Starką

red.
Szczecińska Wytwórnia Wódek Polmos S.A. zaprasza pełnoletnich turystów pod ziemię, na spotkania z historią najszlachetniejszej i najbardziej tajemniczej z polskich wódek - Starką. Zwiedzanie dwukondygnacyjnych piwnic, w których Starka leżakuje w dębowych beczkach, trwa ok. 1,5 godz.

Starka cieszy się opinią najszlachetniejszej i zarazem najbardziej tajemniczej ze wszystkich polskich wódek. Jej historia ma kilkaset lat. Fenomen Starki wyraża się w niepowtarzalnym aromacie, przebogatym bukiecie oraz klarownej barwie. Tajemnica tego trunku tkwi w wieloletnim leżakowaniu destylatu żytniego, przechowywanego – jak przed wiekami - w dębowych beczkach po winach gronowych. Kiedy w szlacheckim domu rodził się syn, szczęściu rodziców towarzyszyły toasty wznoszone winem gronowym. Całą beczką wina. Potem napełniana była beczułka surowym spirytusem ze zboża i zakopywana w piaszczystej ziemi. A gdy po wielu latach syn się żenił, aromatyczna, złocista starka z wykopanej beczki trafiała na stół weselny.

Historia szczecińskiej wytwórni wódek, zaczynająca się w roku 1863, nie jest tak długa jak dzieje starki, ale też nigdzie indziej staropolska receptura nie mogła trafić na lepszy grunt i mikroklimat. Temperatura i wilgotność powietrza panujące w przepastnych piwnicach szczecińskiej fabryki są dla starki wręcz optymalne. Najgłębsze komory piwnic znajdują się blisko pięćdziesiąt metrów pod ziemią. Wybudowano je ponad 100 lat temu – wykorzystując znakomitą czerwoną cegłę – z przeznaczeniem na leżakowanie win. Warunki klimatyczne są tu niezmienne, co pozwala precyzyjnie przewidywać i kontrolować wszystkie procesy zachodzące w nastawach Starki. Efekty tych procesów są różne i zależą od okresu leżakowania surówki żytniej w beczkach. Najstarsze zapasy surówki leżakującej w piwnicach SWW pochodzą z 1947 roku.

Historię Starki i szczecińskiej fabryki możemy poznać z bliska, na głębokości ok 20 m pod ziemią. Wstęp mają tutaj tylko osoby pełnoletnie. Wycieczka trwa ok. 90 minut. Piwnice udostępnione są do zwiedzania w dni powszednie od godz. 8.00 do 16.00.

Kontakt

Szczecińska Wytwórnia Wódek "Polmos" S.A., ul. Jagiellońska 63/64, 70-382 Szczecin, tel. 91 484 50 31, e-mail: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto