Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po śmiertelnym wypadku na Basenie Górniczym. Eksperci: Bariera ochronna albo fotoradar

Redakcja MM
Redakcja MM
Wypadek na Basenie Górniczym - 18 lutego
Wypadek na Basenie Górniczym - 18 lutego Sebastian Wołosz
Eksperci od bezpieczeństwa ruchu drogowego sugerują montaż bariery ochronnej na feralnym odcinku albo instalację fotoradaru.

Tragiczny wypadek na Basenie Górniczym, wywołał dyskusję dotyczącą bezpieczeństwa na tym odcinku. Co było przyczyną tragicznego wypadku, do którego doszło w poniedziałek?

Internauci z mmszczecin.pl sugerowali, że to nie pierwszy wypadek w tym miejscu (odcinek ulicy wyjazdowej – Basen Górniczy). Były też głosy, że ulica wchodząca tutaj w łuk, jest źle wyprofilowana, dlatego samochody wypadają z drogi.

Asp. Irena Kornicz z KW policji w Szczecinie precyzuje, że to pierwszy śmiertelny wypadek na tym odcinku w ciągu minionych dwóch lat.

– W 2011 roku mieliśmy na tym odcinku 10 kolizji i wypadek – dodaje Irena Kornicz. – Dochodziło do nich, ponieważ kierowcy nie zachowywali bezpiecznej odległości między pojazdami. Drugą z przyczyn była niewłaściwa zmiana pasa ruchu, trzecią w kolejności wśród przyczyn, to nadmierna prędkość.

W minionym roku na feralnym odcinku doszło do siedmiu kolizji, zdarzył się też jeden wypadek, w w którym jedna osoba została ranna.

– Główną przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków jazdy i zbyt mała odległość między pojazdami – dodaje funkcjonariuszka.

Przy żadnym z tych zdarzeń nikt nie podnosił kwestii niewłaściwego profilu drogi.

Co tam się stało

Przypomnijmy: osobowe bmw wypadło z drogi na łuku nitki wyjazdowej z miasta, na wysokości zajezdni autobusowej Basen Górniczy w Szczecinie.

Auto uderzyło w słup trakcji elektrycznej, niemal owinęło się na nim. Zginał 30-letni pasażer, mieszkaniec Goleniowa, były piłkarz i wychowanek Iny Goleniów. Prowadzący auto 28-latek z tego samego miasta, w stanie krytycznym trafił do szpitala przy ul. Arkońskiej.

Dr Zenon Czajkowski, ordynator Oddziału Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Zatruć szpitala przy ul. Arkońskiej we wtorek informował nas, że stan pacjenta jest bardzo ciężki, ale stabilny. Pacjent jest w śpiączce farmakologicznej.

Zdaniem eksperta

Dr Jacek Pok, dyrektora Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
w Szczecinie
:

– Doskonale znam to miejsce. Określałem przyczyny wielu zdarzeń na Basenie Górniczym. To nie droga jest przyczyną kolizji, czy wypadków w tym miejscu. Profil jest odpowiedni. Główną przyczyną jest nadmierna prędkość. Przy skręcie w lewo jadące zbyt szybko auta wynosi i wyrzuca na na bok. Jak temu zaradzić? Można na tym odcinku zamontować barierkę ochronną, wówczas samochody odbiją się, nie wypadną na słupy trakcji. Rozsądnym rozwiązaniem może być także fotoradar na wysokości zajezdni autobusowej. Kierowcy będą zwalniać, autobusom też będzie łatwiej włączyć się do ruchu.

Wypadki na Basenie Górniczym w Szczecinie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto