Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pan Hitler, nasz honorowy

Redakcja MM
Redakcja MM
Adolf Hitler na Tarasach Hakena (dziś Wały Chrobrego). Zdjęcie z 1942 r. ze Stettiner Adressbuch.
Adolf Hitler na Tarasach Hakena (dziś Wały Chrobrego). Zdjęcie z 1942 r. ze Stettiner Adressbuch. Archiwum
Jednym jest to obojętne, kto jest honorowym obywatelem miasta. Drudzy powołują się na jakieś prawa.

Są też tacy, którzy od lat bezskutecznie powtarzają, że Szczecin to już nie Stettin i czas zweryfikować listę.

Adolf Hitler został Honorowym Obywatelem Szczecina 4 kwietnia 1933 r. Od tego czasu upłynęło 77 lat. Twórca narodowego socjalizmu dawno odleciał w niebyt, a mimo to nadal jest uznanym obywatelem Szczecina na równi z papieżem
Janem Pawłem II, arcybiskupem Kazimierzem Majdańskim (więźniem obozów stworzonych przez Hitlera), Władysławem Bartoszewskim (również więźniem) i kilkoma innymi. I nic nie zanosi się na to, by służby miejskie chciały coś w tej sprawie zmienić.

Polskie Stowarzyszenie Patriotyczne „Kontra 2000” protestując przeciwko wydaniu przez miasto albumu o Honorowych Obywatelach Miasta z sylwetkami nazistów, też nic nie wskórało.

– Umieszczone w albumie informacje o Honorowych Obywatelach Miasta Szczecina podzielone są na trzy okresy – odpowiedział na protest Ryszarda Słoki, sekretarza miasta. – O tym czy album ten powinien być wycofany ze szkół i bibliotek decydować powinni historycy.

Nie pierwsza to wymijająca odpowiedź miejskich decydentów. Za kilka dni minie równo 10 lat, jak „Kontra 2000” i niektórzy prawnicy próbują wyrzucić z listy honorowych szczecinian wodza III Rzeszy Niemieckiej. Bez skutku.

– Zupełnie nie wiem, o co w tym wszystkim chodzi – dziwi się Henryk Michałowski, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia. – Gdybym wierzył w teorie spiskowe dziejów mógłbym domniemywać, że wszyscy prezydenci Szczecina boją się Niemców, ale przecież takie myślenie, to bzdura. Hitler to nie kontrowersyjny polityk, a ewidentny zbrodniarz, a nasi lokalni włodarze zachowują się jak Rosjanie, którzy zbrodni katyńskiej nie chcą uznać za ludobójstwo.

W jednym z pism do stowarzyszenia sekretarz miasta napisał, że rada miasta nie może zajmować się tą sprawą, bo nie uprawniają ją do tego przepisy.

– Ciekawe dlaczego pan Słoka wypowiada się w imieniu rady i kto go do tego upoważnił – dziwi się radny Leszek Duklanowski. – Powoływanie się na przepisy przypomina mi sytuację sprzed lat, gdy ówczesne prawo zezwalało na działalność jedynie słusznej PZPR, a zabraniało opozycji. Obiecuję, że zbiorę grupę radnych i postawimy na sesji problem honorowego obywatela Hitlera.

[email protected]


Inni patroni  

Wśród Honorowych Obywateli Szczecina jest również Hermann Göring, as lotnictwa niemieckiego, od wrześniu 1939 r. naczelny dowódca niemieckich sił powietrznych, bombardujących polskie miasta. A także generał August von Mackensen uwielbiamy za to, że był osobistym adiutantem cesarza Wilhelma II, a po pierwszej wojnie zwolennik partii nazistowskiej i polityki Adolfa Hitlera. Mamy też Wilhelma Fricka, ministra spraw wewnętrznych III Rzeszy, twórcę i realizatora kampanii antyżydowskiej.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto