Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatnie chwile PKO w pięknym Pałacu Ziemstwa Pomorskiego. Odwiedziliśmy gmach z kamerą [wideo]

Redakcja MM
Redakcja MM
PKO przy al. Niepodległości w Szczecinie
PKO przy al. Niepodległości w Szczecinie MM
Pałac Ziemstwa Pomorskiego znajduje się przy ul. Niepodległości w Szczecinie. Budowa zakończyła się w 1985 roku. Wówczas siedzibę miał tu Bank Hipoteczny Towarzystwa. PKO

Piotr Jasina
[email protected]

Jak informowaliśmy, PKO BP wystawił na sprzedaż swoją siedzibę przy al. Niepodległości. Nieoficjlnie wiemy, że część oddziału ulokować ma się nieopodal w nowym biurowcu na Bramie Portowej.

Aneta Styrnik-Chaber z zespołu prasowego centrali banku tłumaczyła, że bank planuje zmienić siedzxibe, by zaoferowaćklientom bardziej komfortową obsługe.

Nie kryła też powodów ekonomicznych. Pałac przy al. Niepodległości ma zbyt dużą powierzchnię w stosunku do potrzeb Banku - mówiła.

Zapowiedziała, że oddział banku, mieszczący się w tym budynku, zostanie przeniesiony do nowej lokalizacji, pozostającej w pobliżu obecnej siedziby.

Z naszych inforamcji wynika, że chodzi o nowy biurowiec zwany potocznie Bramą Portową. Aneta Styrnik-Chaber nie potwierdziła tej informacji.
- Klientów poinformujemy z odpowiednim wyprzedzeniem - dodała.

PKO BP zaczyna realizować wcześniejsze plany. Prezes banku zapowiadał, że PKO BP będzie wyprzedawał duże i drogie obiekty w wielkich miastach.

Historia Pałacu Ziemstwa Pomorskiego

Szczeciński pałac usytuowany przy al. Niepodległości 40 zbudowany został w latach 1893-95 w stylu neobarokowym dla Towarzystwa Ziemstwa Pomorskiego - organizacji założonej w 1781 r. i skupiającej bogatych właścicieli ziemskich z terenu Pomorza.
W budynku miał swoją siedzibę Bank Hipoteczny Towarzystwa.

Projektantem gmachu był szczeciński architekt Emil Drews. Budynek posiada bogato zdobioną fasadę o cechach monumentalnych oraz dwa skrzydła boczne o różnej długości. Szczególnie dekoracyjny jest środkowy ryzalit budowli - z podjazdem, położonym nad nim balkonem zdobionym rzeźbami rycerza i rolnika oraz tympanonem, na którym umieszczony został dziewięciopolowy herb Księstwa Pomorskiego oraz gryf trzymający tarczę z inicjałami króla pruskiego Fryderyka II. Widoczna poniżej data "1781" odnosi się do roku założenia Towarzystwa Ziemskiego - dowiadujemy się z Wikipedii.

Dekoracyjność pałacu podkreśla boniowana elewacja parteru i pierwszego piętra, bogate opaski okienne oraz kolumnada podtrzymująca tympanon. Liczne pomieszczenia wewnątrz budynku zachowały swój historyczny wygląd i bogate zdobienia. (Źródło: wikipedia.org)

Zobacz również: PKO BP sprzedaje pałac przy al. Niepodległości. "Chcemy być bardziej nowocześni"


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto