Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądały Wały Chrobrego, zanim wzniesiono słynne budowle? [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu nadburmistrza Szczecina Hermanna Hakena w latach 1902-05 na miejscu Fortu Leopolda uformowano, na wysokości 18,3 m n.p.m. (19 m nad poziomem Odry Zachodniej), taras widokowy
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu nadburmistrza Szczecina Hermanna Hakena w latach 1902-05 na miejscu Fortu Leopolda uformowano, na wysokości 18,3 m n.p.m. (19 m nad poziomem Odry Zachodniej), taras widokowy Archiwum
Trudno znaleźć bardziej reprezentacyjne miejsce w Szczecinie niż Wały Chrobrego. Zanim powstały były tu fortyfikacje, które niczym gorset otaczały stary Szczecin.

Wały Chrobrego (do 1945 orku Tarasy Hakena) to słynne na całą Polskę założenie urbanistyczno-architektoniczne, które zawdzięczamy temu, że kiedyś były tu umocnienia. W 1735 roku rozpoczęto wytyczania narysu Fortu Leopold, który osłaniał północną część istniejącej linii obrony twierdzy szczecińskiej.

Prace zakończyły się w 1741 roku. W II poł. XIX w. po podjęciu decyzji o likwidacji fortyfikacji, fort przestał istnieć, w początkach XX wieku ruszyły prace ziemne i budowlane. Ich efekt znamy do dziś.

Kiedy powstały budynki, które znamy do dziś

Od 1878 do 1907 urząd nadburmistrza Szczecina sprawował Hermann Haken. Dzięki jego wielkiemu zaangażowaniu kolejną koncepcję opracowano w 1894, a w 1901 podjęto decyzję o realizacji. W latach 1902-1907 uformowano, na wysokości 19,3 m n.p.m. (19 m nad poziomem Odry Zachodniej), taras widokowy według projektu urbanistycznego Wilhelma Meyera-Schwartau.

Na szczycie nasypów ziemnych wzdłuż Odry powstała wysadzana drzewami aleja spacerowa, zakończona na krańcach półokrągłymi placykami. Tuż pod nimi znajdują się dwie symetryczne drogi zjazdowe biegnące w dół wzdłuż ziemnych skarp, ku środkowi założenia.
W latach 1906-1912 w północnej części tarasu zbudowano według projektu Paula Kieschke kompleks architektoniczny dla ówczesnej rejencji szczecińskiej, w którym obecnie ma swoją siedzibę Urząd Wojewódzki.

Neobarokowy budynek Towarzystwa Ubezpieczeń Ziemskich, dziś to budynek uczelni
Neobarokowy budynek Towarzystwa Ubezpieczeń Ziemskich, dziś to budynek uczelni Archiwum prywatne

Jak zmieniało się centrum Szczecina?

W centrum rozpoczęto budowę gmachu Muzeum Miejskiego według projektu Wilhelma Meyera-Schwartau obecnie Muzeum Narodowe w Szczecinie. Zbudowano skrzydło od strony od strony Odry i elewacje boczne. Budowę przerwano w 1913 planowanego skrzydła od strony miasta nigdy nie wzniesiono.

Dalej na południe od muzeum zbudowano dwa gmachy: w latach 1902-1905 Zakład Ubezpieczeń Społecznych projektowany przez Emila Drewsa oraz Naczelna Dyrekcję Ceł zaczętą przez K. Hinckledeyna, zakończoną w latach 19181921 przez Osterwolda. Planowano na skraju nigdy nie zbudowaną wieżę. Dzisiaj obydwa połączone gmachy są siedzibą Politechniki Morskiej.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto