Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy kościół na Warszewie? Dziś radni zdecydują, czy tak się stanie

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Relikwie błogosławionego Jana Pawła II wprowadzono wczoraj do ...
Relikwie błogosławionego Jana Pawła II wprowadzono wczoraj do ... Andrzej Szkocki
Relikwie błogosławionego Jana Pawła II wprowadzono wczoraj do kościoła na Warszewie. Docelowo mają być złożone w nowej świątyni.

W uroczystości wprowadzenia relikwii wzięło udział kilkuset mieszkańców. Dla tych, dla których zabrakło miejsc w małym kościele, przygotowano krzesła przed wejściem. Mszę oglądali na specjalnym ekranie.

Papieskie relikwie to fragment płótna nasączonego krwią Jana Pawła II. Leżą w metalowej, pozłacanej kapsule. W środku jest także pieczęć kard. Stanisława Dziwisza potwierdzająca autentyczność relikwii.

– Znów Janie Pawle II witamy Cię w Szczecinie. Jesteś już u Pana, ale niech Twój duch łączy nas w pokoju i miłości – mówił ks. kanonik Wiesław Kruczyński, proboszcz parafii p.w. św. Antoniego z Padwy.

Zobacz też: Lepszy kościół czy park

Mszę celebrował abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Był w ornacie, w którym Jan Paweł II odprawiał mszę podczas swojej wizyty w Szczecinie 11 czerwca 1987 r. Papież przekazał go wtedy ks. bp. Kazimierzowi Majdańskiemu.

Papieski ornat używany jest tylko w wyjątkowych i uroczystych celebracjach. Na ołtarzu był też kielich, który Jan Paweł II przekazał szczecińskiej katedrze 25 lat temu.

– To dla nas wielkie święto. Myślę, że nie tylko dla ludzi wierzących. Relikwie papieża Polaka to symbol dobroci. A dobrymi powinniśmy być bez względu na to, czy ktoś wierzy w boga, czy nie. Poza tym, taki prezent od kardynała Dziwisza to też splendor dla miasta i dzielnicy – mówiła Teresa Madejczyk, mieszkanka Warszawa.

Relikwie wprowadzono do kościoła p.w. św. Antoniego z Padwy przy ul. Szczecińskiej. Ale mają tam być tylko czasowo. Docelowo mają trafić do nowej świątyni p.w. błogosławionego JPII, która miałaby powstać kilometr dalej.

Podczas dzisiejszej sesji radni Szczecina zdecydują, czy przekażą grunt pod ten kościół przy ul. Duńskiej/Jantarowej. Specjalnie pod nowy kościół kardynał Dziwisz przekazał we wtorek duży kawałek płyty z grobu Ojca Świętego w bazylice watykańskiej. Ma służyć jako kamień węgielny pod nową świątynię.

Razem z kościołem powstałoby centrum edukacyjne, a w nim m.in. dom pobytu dziennego dla osób starszych, świetlica środowiskowa, przedszkole oraz żłobek. Budowę sfinansowaliby parafianie i parafia. Ale sprawa wywołuje kontrowersje.

Część mieszkańców chciałaby zamiast kościoła park miejski. Taki pomysł też będzie głosowany na dzisiejszej sesji. Zwolennicy parku twierdzą, że miasta nie stać na przekazywanie z bonifikatą (kwota nie jest jeszcze znana– red.) ziemi w atrakcyjnej części miasta. Uważają, że parafianie nie podołają kosztom budowy i wkrótce finansowanie inwestycji przejmie budżet Szczecina.

Najlepszym rozwiązaniem były konsultacje społeczne. Niech wszyscy mieszkańcy dzielnicy zagłosują i ustalą jaki pomysł popierają – proponuje Piotr Kęsik, radny SLD. Ten pomysł także może stanąć podczas poniedziałkowych obrad.

Wynik głosowania jest trudny do przewidzenia, choć po piątkowej deklaracji Platformy Obywatelskiej, największe szanse ma projekt przekazania ziemi pod kościół.

– Wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym mieszkańców osiedla Warszewo, postanowiliśmy rekomendować pozytywnie projekt tej uchwały. Nie będzie dyscypliny głosowania – wyjaśnia Tomasz Grodzki, przewodniczący klubu PO. To oznacza, że co najmniej dwóch radnych Platformy (Jan Posłuszny i Jerzy Sieńko) zagłosują za. Mogą liczyć na poparcie klubów PiS oraz Szczecin dla Pokoleń. Razem to 15 głosów, czyli minimum do przyjęcia uchwały. Nie można wykluczyć, że podczas sesji ta arytmetyka okaże się nieaktualna.

Przed wakacjami projekt tej uchwały już raz spadł z obrad po prawniczym fortelu SLD. Teraz może być jeszcze trudniej, bo wariant z kościołem ma konkurencję – projekt uchwały o parku miejskim. – Ja poprę oba projekty. Niech wybiera prezydent Szczecina – podsumowuje radna niezależna Małgorzata Jacyna-Witt.

Wprowadzenia relikwii do kościoła pw. św. Antoniego z Padwy dokonał ks. kanonik Wiesław Kruczyński, proboszcz (na zdjęciu z relikwiarzem). Razem z abp Andrzejem Dzięgą (z lewej) poprosili o nie kardynała  Stanisława Dziwisza. – Cieszę się, że w Archidiecezji Szczecińsko Kamieńskiej powstanie kościół dedykowany błogosławionemu.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto