Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmark Jakubowy 2022 w Szczecinie. Radosna tradycja połączy mieszkańców regionu już po raz XIII

Agata Maksymiuk
Agata Maksymiuk
Ponad 300 kolorowych straganów, ludzie z różnych zakątków świata i darmowe atrakcje dla najmłodszych, rozpoczną wydarzenia odpustowe Katedry Św. Jakuba w Szczecinie. Jarmark potrwa od czwartku 21 lipca do niedzieli 24 lipca, tradycyjnie na placu Orła Białego.

Jarmark Jakubowy rozpocznie się już w najbliższy czwartek. Każdego roku wydarzenie przyciąga setki osób. Wśród nich są mieszkańcy Szczecina, ale też przyjezdni z regionu oraz turyści z Polski i zagranicy. To właśnie z myślą o nich organizatorzy zaprosili ponad 300 wystawców z różnych zakątków świata. - Szczeciński Jarmark ma specyficzny charakter - zwracają uwagę jego uczestnicy. - Przyciąga setki osób. Część z nich przychodzi na zakupy, część na imprezy, inni na liturgie. Lokalizacja jest bardzo, ale to dobra - łatwo wyjaśnić ją osobom z zewnątrz. W centrum jest katedra górująca nad miastem, nieopodal plac Orła Białego, kawiarnie, restauracje. Jarmark świetnie się wpisuje w ten schemat i jest atrakcją turystyczną.

Jarmark Jakubowy 2022. Program
Jarmark Jakubowy 2022. Program

Jarmark Jakubowy 2022. Atrakcje dla najmłodszych i nie tylko

Według tradycji rodzice, dziadkowie i chrzestni powinni odwiedzić jarmark, by kupić dzieciom przynajmniej jedną odpustową zabawkę, a wieczorem wybrać się na zabawę taneczną. Jarmark Jakubowy stwarza ku temu całe spektrum możliwości. Jak co roku, mocnym akcentem będzie rękodzieło i żywność regionalna. Z kolei z myślą o najmłodszych powstanie Miasteczko Dziecięce z edukacyjną ekostrefą, animacjami i zabawami zaaranżowanymi przez Malinowe Marzenie oraz parkiem rozrywki Happy Event.

- Będzie można poskakać na dmuchanych zamkach i wyszaleć wśród rówieśników - mówi Dorian Sierek, kierownik techniczny Bazyliki Archikatedralnej. - Wszystkie atrakcje dla dzieci dostępne będą za darmo. Myślę, że wiele z nich zainteresuje również rodziców. Wśród wystawców pojawi się m.in. Fundacja Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha. Specjaliści opowiedzą o energii odnawialnej i fotowoltaice. Obecna będzie też Dyrekcja Lasów Państwowych, która poprowadzi edukację leśną. Atrakcji nie zabraknie dla nikogo.

Przedsionek wydarzeń odpustowych

Równolegle będzie toczyło się świętowanie religijne. Nie można zapominać, że jarmark jest radosną zabawą i nawiązaniem do tradycji, ale przede wszystkim jest przedsionkiem wydarzeń odpustowych Katedry Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Dlatego najważniejsze jest to, co będzie się działo w kościele.

- W piątek, sobotę i niedzielę o g. 12. i 18. zaplanowaliśmy Rekolekcje Jakubowe, które odbędą się podczas mszy - dodaje Dorian Sierek. - W poniedziałek, już po zakończeniu jarmarku, o g. 18. zaplanowaliśmy Sumę Odpustową z Nieszporami Jakubowymi. Po tym agapa, czyli grill dla wszystkich. Cieszymy się, że każdego roku wydarzenie przyciąga coraz więcej osób. Nigdy nie patrzymy na to czy są to ludzie związani z kościołem czy nie. Chcemy, aby to wydarzenie jednoczyło, a nie dzieliło.

Wystawcy z całego świata

Jarmark Jakubowy w Szczecinie to jedno z największych wydarzeń kulturalnych organizowanych cyklicznie w Szczecinie. Jego przygotowanie ruszają już od lutego. Wszystko zaczyna się od uruchomienia stron internetowych za pośrednictwem, których wystawcy z całego świata mogą się do zgłaszać. W tym roku najdalszym zakątkiem z jakiego przyjadą wystawcy jest Azejberdżan. Przywiozą ze sobą produkty regionalne. Standardowo, nie zabraknie też gości z Litwy, Łotwy czy Ukrainy. Chętnych jest dużo, jednak szansę za zaproszenie mają wyłącznie ci, skupiający swoją działalność wokół tradycji i produkcji regionalnej - jak Gospodarstwo Ekologiczne Sedina państwa Jaszczowskich, które uczestniczy w szczecińskim jarmarku od pierwszej edycji.

- To już XIII edycja? - dziwi się Ryszard Jaszczowski. - Ale ten czas szybko leci. To prawda, jesteśmy jednym z nielicznych wystawców, obecnych od pierwszego jarmarku. Z żoną doskonale pamiętamy, jak przy samej katedrze stało zaledwie kilka namiotów. Impreza rozpoczynała się wtedy w piątek i trwała do niedzieli. Atmosfera zawsze była bardzo wesoła, jak to przy odpuście. Z perspektywy lat wydarzenie mocno się rozrosło. Zarówno jeśli chodzi o wystawców, jak i atrakcje.

Żywność regionalna to bardzo ważny punkt jarmarku. Organizatorzy zapraszają regionalnych producentów, posiadających wszystkie niezbędne certyfikaty.

- Dzięki temu wiemy, że mówimy o wyrobach najwyższej jakości przetwórstwa - podkreśla Dorian Sierek.

Słowa potwierdza historia działalności państwa Jaszczowskich.

- Prowadzimy gospodarstwo z żoną od 20 lat, jubileusz już jesienią - opowiada założyciel. - Mamy wielu klientów ze Szczecina, z kraju, a nawet z zagranicy. Nasze produkty były w Nowym Jorku, Kapsztadzie, Tokio... Wszystko jest ręcznie robione, z naturalnych surowców. Baza surowcowa jest certyfikowana, a skala produkcji niewielka, bo ile możemy zrobić w dwójkę? Wiodącą rośliną do przetwarza jest dla nas róża pomorska, robimy soki, konfitury, kawy i całą masę różności. Przez pierwsze edycje staliśmy z namiotem blisko katedry, zawsze w tym samym miejscu. Później zaczęliśmy wystawiać się w drugim punkcie w Alei Zachodniopomorskich Smaków, w domku nr 5. Pomagały nam wtedy córki. Jednak w tym roku postanowiliśmy uruchomić tylko domek, również pod 5.

Scena artystyczna

Jak magnes na uczestników działa też scena przy Bazylice Archikatedralnej. W tym roku pojawi się na niej aż 12 wykonawców. Od zespołów ludowych, aż po zespoły dziecięce. - Na Jarmarku Jakubowym w Szczecinie będziemy występować już drugi raz - opowiada Lesław Rządziński, tancerz zespołu Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg".- Debiutując w ubiegłym roku udało nam się zainicjować nową tradycję - jakubowego poloneza. Pomysł tak się spodobał publiczności i organizatorom, że wspólnie zdecydowaliśmy się go kontynuować. W ten sposób i tym razem barwny korowód przejdzie między stoiskami. Każdy będzie mógł do nas dołączyć i pierwszy raz w życiu zatańczyć w zespole ludowym.

Polonez jest jednak zaplanowany na zamknięcie występów tancerzy. Przed tym będzie można obejrzeć autorskie choreografie formacji, suity rzeszowską i kaszubską, a także Krakowiaka. Wystąpią również dzieci z Ukrainy i grupa barokowa.

- Mamy zwyczaj promowania nowych artystycznych duszy z naszego rynku - dodaje Lesław Rządziński. - Udział w Jarmarku to dla nas okazja do nawiązania nowych relacji i edukacji. Zawsze mamy przygotowaną opowieść dotyczącą naszych tańców, tak aby podzielić się swoją wiedzą z innymi. Jarmark Jakubowy to zdecydowanie jeden z największych, o ile nie największy, z jarmarków na jakim mamy okazję występować. Podobnie jak w zeszłym roku, wejdziemy na scenę o rewelacyjnej godzinie, więc liczymy na wysoką frekwencję.

Wśród pozostałych wykonawców można wymienić jeszcze Anastasiię Cheromukhiną, która zaśpiewa covery wszystkich najsłynniejszych ukraińskich utworów, Ewę Olczyk i Roberta Narwojsza. Wiele mówi się też o niedzielnym koncercie Andrzeja Szpaka, finalisty The Voice of Senior.

Jak podkreślają organizatorzy, należy pamiętać, że Jarmark Jakubowy w Szczecinie to nie tylko kolorowe stragany pełne unikatowych wyrobów, ale przede wszystkim fascynujący ludzie i historie, którymi pragną się podzielić.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jarmark Jakubowy 2022 w Szczecinie. Radosna tradycja połączy mieszkańców regionu już po raz XIII - Głos Szczeciński

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto