Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nordic Walking popularny również w Szczecinie: Spaceruj z kijkami, to proste!

Anna Folkman
Anna Folkman
Grupa ludzi z kijkami w dłoniach maszerująca przez las. Spalają mnóstwo kalorii a mięśnie ich ciał pracują w 90 procentach i nie mają zadyszki.

Myślisz – jak to możliwe? Przybliżamy nowy sport Nordic Walking.  

Maszerują starzy i młodzi, kobiety i mężczyźni. Dlaczego? Bo to trzeci sport po pływaniu i narciarstwie biegowym, przy uprawianiu, którego najszybciej widać efekty. Poprawia się kondycja, a także zdrowie, bo spacer z kijami to forma rehabilitacji zalecana przez wielu lekarzy.

Odciążone stawy, kolana i odcinek lędźwiowy(dolna część pleców), perfekcyjna prosta i wyrzeźbiona sylwetka, zrzucone zbędne kilogramy, to tylko niektóre korzyści. Podczas zwykłego spaceru spalamy około 280 kalorii, podczas gdy przy uprawianiu marszu z kijkami prawie dwa razy tyle. Nie oznacza to, że będziemy wyczerpani. Spacerując w grupie zwraca się uwagę na tętno, które powinno być stabilne i nie przemęczać.

Tylko godzina nauki

Marszu można nauczyć się w godzinę. Jeśli tylko nauczymy się prawidłowej techniki chodzenia, możemy potem spacerować sami. Jednak atutem zorganizowanych wypraw jest towarzyska miła atmosfera i opieka specjalisty, który wskaże ewentualne błędy i poprowadzi odpowiednią rozgrzewkę.

Czy można używać kijków narciarskich?

Można spróbować na początek, ale to nie jest to samo. Kije do Nordic Walking mają specjalnie wyprofilowaną rękojeść, dzięki czemu osoba odpycha się pod odpowiednim kątem. To bardzo ważne, bo wpływa na przenoszenie ciężaru ciała. Kij ma także odpowiedni szpikulec na drugim końcu, na który nakłada się tzw. buciki w zależności od podłoża- gumowe na beton, sam szpikulec na piasek.

Istotną częścią kija jest rękawiczka. Zaawansowani używają jej przy odepchnięciu, dzięki czemu wydłużają krok. Bardziej pracują wtedy ręce i obręcz barkowa. Kij powinien być dopasowany bezpośrednio do każdej osoby. Jego długość oblicza się mnożąc liczbę 0,68 ze wzrostem osoby. Łokieć ćwiczącego powinien tworzyć kąt prosty.

Ile to kosztuje?

Ceny kijków wahają się w granicach 150 – 350 zł. Można też kupić takie z marketu. Najtańsze kije to wydatek około 90 złotych. Dostępne są także kijki w hipermarketach, które mogą być nawet o połowę tańsze. Jednak nie są one polecane, szybko się psują i nie mają odpowiednich właściwości.

Dobre kije do nordic walking są wykonane z włókna węglowego i są stałej długości a nie regulowane. Kije do nordic walking mają wąską rączkę o specjalnie wyprofilowanej rękojeści. Na końcu kijków są ostre końcówki, które wbijają się w grząską nawierzchnię. Kiedy chcemy spacerować po asfalcie zakładamy na nie tzw. gumowe buciki.

Na naukę NW można się zapisać. W Szczecinie działają szkoły i instruktorzy NW np. na Gubałówce i w szkole przy ul. Piotra Skargi.

Nordic Walking to niewyczynowy sport o charakterze towarzyskim.
Współcześnie centrum Nordic Walking znajduje się w Finlandii. Szacuje się, że w przybliżeniu tę aktywność ruchową uprawia obecnie 400 tys. mieszkańców tego kraju.

Jej umiejętność osiągnęli dzięki kursom prowadzonym przez instruktorów, z których pierwsze zorganizowało w 1997 roku Fińskie Centralne Stowarzyszenie Sportów Rekreacyjnych na Świeżym Powietrzu "Suomen Latu". I tak sport "poszedł w Finlandię", a potem rozprzestrzenił się po świecie.

Skąd wzięła się nazwa nordic walking?

Nordic walking to w tłumaczeniu wędrówki nordyckie. Sport przyszedł do nas z północy, gdzie był traktowany jako letni trening dla narciarzy biegowych. Nazwa używana jest na całym świecie i od dziesięciu lat w Polsce, kiedy to pojawiła się ta dyscyplina.

Nordic walking w liczbach:

- sport znany jest w Polsce od 10 lat
- godzina ćwiczeń to ok. 400 spalonych kalorii (dwa razy tyle ile podczas zwykłego marszu)
- długość kijka oblicza się mnożąc 0,68 ze wzrostem osoby
- najtańsze specjalne kije kosztują ok. 90 złotych
- godzina ćwiczeń pod okiem instruktora to koszt ok. 10 złotych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto