MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie chcemy, aby ucierpiały na tym zwierzęta

Anna Folkman
Anna Folkman
Podmokłe tereny na Bukowie są przeznaczone na sport, rekreację a także pod usługi takie jak finanse, gastronomia i opieka zdrowotna. Mieszkańcy są zaniepokojeni tym, co stanie się ze zwierzętami zamieszkującymi mokradła, kiedy ruszy inwestycja.

Państwo Matuszczakowie mieszkają przy ul. Kolonistów od dwóch lat. Na działce w pobliżu ich domu jest mały staw. Wybrali to miejsce, bo urzekła ich przyroda, która tętni wokół życiem. Wygląda na to, że to ma się zmienić. – Co stanie się ze zwierzętami – pytają zaniepokojeni.

- Kiedy przyjechaliśmy oglądać działkę w płocie u sąsiada wiła sobie gniazdo sikorka – opowiada pani Małgorzata. – Potem okazało się, że mamy tu jerzyki, rudziki, nietoperze, bażanty, zaskrońce, sarny, dziki… Wymieniać można bardzo długo.

Niedaleko za domem państwa Matuszczaków są mokradła, które należą do miasta. Niedawno na tym terenie pojawili się geodeci. Dokładnie mierzyli działkę w rejonie ul. Średniej, Ludgardy i Kolonistów.

- Stwierdziliśmy, że w planach jest tu jakaś budowa, dlatego zaniepokoiliśmy się, ze sytuacja może stać się podobna do tej, która miała miejsce ze stawami na Warszewie – dodaje pan Wojciech. – Zwierzęta będą zagrożone! Żyje tam Mnóstwo żab, ptactwa, to ich ostoja. Kiedy teren będzie osuszony zginą a wraz z nimi pewnie także nasz staw i życie w nim.

Pani Małgorzata sama zasiedlała staw skrzekiem, który przywiozła od koleżanki.
- Może ktoś, kto zdecydował o inwestycji nawet nie był tutaj – zauważa pani Małgorzata. – Jesteśmy pasjonatami przyrody, swój staw oczyszczaliśmy ekologicznie specjalnymi japońskimi metodami. Wyniosłam z niego sześć wiader śmieci. Wybudowaliśmy domki dla padalców. Staramy się chronić przyrodę, bo mieszkamy blisko niej. Tymczasem decyzją zza biurka ktoś może to wszystko zniszczyć.

Zapytaliśmy urzędników, jakie są plany związane z tym terenem.

- Wskazany teren leży na obszarze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Bukowo-Kolonistów” i zawiera się w granicach terenów przeznaczonych na zieleń urządzoną, sport, rekreację i wypoczynek z dopuszczalnym zakresem usług towarzyszących, np. turystyka, gastronomia, kultura, obiekty wystawiennicze – informuje Dariusz Wołoszczuk z Biura Promocji i Informacji w Urzędzie Miasta. – Będą tam także mogły powstać obiekty przeznaczone na zabudowę usługową. Zakres usług obejmowałby finanse, gastronomię, kulturę, obsługę firm i klientów, opiekę zdrowia, rekreację, wypoczynek, turystykę.

W związku z planami komunikacja w okolicy będzie odbywała się poprzez łączniki od ul. Średniej, od ul. Księżnej Ludgardy i od ul. Kombatantów.
Urzędnicy ustalają, do kiedy teren ma być zagospodarowany i w jaki sposób zostanie przygotowany. Czy ziemia zostanie osuszona i jak ochronione będą zwierzęta. Do sprawy powrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto