MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nasz Internauta opisuje historię dzielnicy

Redakcja
Maciej Noga, znany naszym Internautom jako „macias”, na swoim blogu rozpoczął projekt Podjuchy. Szuka i opisuje zapomniane miejsca Prawobrzeża.

O Macieju pisaliśmy kilka tygodni temu. Nasz Internauta od urodzenia mieszka w Podjuchach.

- Jako mały chłopak razem z kolegami odkrywałem tajemnicze zakamarki tej części Szczecina. Chodziliśmy po ruinach i zapomnianych miejscach – mówi. – Zawsze byłem ciekawy, co tam kiedyś było, kto tam mieszkał, jak kiedyś w tych miejscach wyglądało życie.

Ta ciekawość skłoniła Maćka do rozpoczęcia na stronie www.mmszczecin.pl projektu Podjuchy.

- Portal Mojego Miasta jest jedynym miejscem, gdzie mogę pisać o dziejach mojego osiedla – mówi. – Dlatego tam rozpocząłem swój projekt. Chcę w blogu przedstawiać zdjęcia starych i nowych Podjuch i opisywać ich historię.

Projekt „Maciasa” trwa dopiero kilka tygodni, a już na jego blogu pojawiło się kilka ciekawych materiałów. Zgodnie z naszą wcześniejszą obietnicą, fragmenty przedstawiamy w naszej gazecie.

Toepfer, Grota i zapomniana cementownia

„Jakiś czas temu wybrałem się na spacer w okolice dawnej posiadłości rodziny Toepferów. Pozostałości po kopalni kredy w miejscu dzisiejszego Jeziora Szmaragdowego, Cementownia Stern czy ruiny pałacu Toepferów, to tylko część atrakcji, na które natrafimy spacerując terenami położonymi pomiędzy Zdrojami, a Podjuchami. Ilekroć odwiedzimy te miejsca tylekroć zobaczymy coś nowego”.

Wzgórze Akademickie

„Wzgórze Akademickie to sztucznie uformowane zbocze pozostałe po dawnej odkrywkowej kopalni kredy. Góra ma wysokość ok. 40 metrów. Na jej zboczu zachował się fragment sztolni dawnej kopalni pochodzący z 1901 roku”.

Wiskord

„Budowa fabryki rozpoczęła się w roku 1901 za sprawą księcia Guido Henckel von Donnersmarcka. Produkowano w niej głównie włókno wiskozowe służące w dalszej obróbce do wytwarzania sztucznego jedwabiu. Przed I Wojną Światową fabryka zatrudniała około 1500 pracowników. Po roku 1933 liczba ta wynosiła około 600 osób. Niestety, fabryka mocno ucierpiała w czasie II Wojny Światowej, została zniszczona i doszczętnie ograbiona z maszyn fabrycznych. W 1947 roku przy odbudowie Wiskordu pracowało 520 osób. W roku 1950 rozpoczęto ponownie produkcję sztucznego jedwabiu. W tej chwili zakład jest zamknięty”.

Anna Gawriołek

Zdjęcie 1: - Portal Mojego Miasta jest jedynym miejscem, gdzie mogę pisać o dziejach mojego osiedla – mówi Maciej Noga (na zdjęciu w opisywanej przez siebie cementowni).

Zdjęcie 2: Tak dziś wyglądają budynki Wiskordu, zakładu opisywanego przez „maciasa”.


Blog Macieja  Nogi: macias

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto