Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na odnowę będzie prawie 800 tys. złotych

Anna Folkman
Anna Folkman
Po zniszczonych krzyżach, płytach nagrobnych i pomniku można zorientować się, że park przy ul Ostrowskiej to nieczynny cmentarz. Wkrótce wszystko zostanie odnowione. Będą alejki, ławki i nowe drzewa.

Po tym jak warszewiacy doczekali się uporządkowania cmentarza przy ul. Wapiennej, w miejscu którego teraz jest pamiątkowy „grób grobów” i park z placem zabaw, głos podnieśli mieszkańcy Żelechowej.

- U nas też jest stary poniemiecki cmentarz – mówi Barbara Cieślak. – Bardzo lubię to miejsce ze względu na park i często wybieram je na spacery. Niestety krajobraz jest smutny. Poprzewracane nagrobki, pełno śmieci aż strach iść. Wstyd, że nikt się tym nie interesuje. Wbrew pozorom po okolicy kręci się sporo turystów. Jak my wyglądamy w ich oczach? Taki chrześcijański naród a miejsca, które wymagają czci pomijamy i zaniedbujemy.

W górnej części osiedla Żelechowa znajduje się wiele parków-cmentarzy m.in. Park Brodowski. Większość nagrobków, która się w nich znajdowała prawdopodobnie została zatopiona w sztucznym stawie przy ul. Wilczej. Wyjątkiem jest właśnie cmentarz przy ul. Ostrowskiej z pomnikiem ku czci poległych w czasie I wojny światowej, który stoi do dziś. Poprosiliśmy o więcej informacji i plany wobec tego miejsca urzędników.

- Cmentarz ewangelicki przy ul. Ostrowskiej powstał w 1912 roku po zapełnieniu cmentarza przy ul. Bogumińskiej – mówi Sebastian Wypych z Urzędu Miasta. - Posiadał kaplicę, własne ogrodnictwo i wodociąg. Jest nieczynny od 1945 roku. Cmentarz obejmuje część wzgórza morenowego, posiadającego dość strome zbocza. Najniżej położony jest teren wejścia na cmentarz, a najwyżej centralna część z pomnikiem poległych żołnierzy w I wojnie światowej. Przewidujemy remont tego miejsca. Zaprojektowano już elementy małej architektury, np. alejki parkowe, ławki, kosze na śmieci.

Remontu wymagają także betonowe schody, studnia cmentarna, nagrobki oraz pomnik.

- W projekcie uwzględniliśmy również uzupełnienie istniejącego układu drzew i krzewów – dodaje Wypych. – O zabezpieczenie pieniędzy potrzebnych na remont staramy się o w przyszłym roku budżetowym. Będzie to około 800 złotych.

Na razie nie ma oficjalnej wersji projektu odnowy cmentarza. Jeśli tylko taki się pojawi nasi Czytelnicy na łamach MM będą mogli zobaczyć jak zmieni się to miejsce.

Fot. – Bardzo lubię to miejsce ze względu na park i często wybieram je na spacery – mówi Barbara Cieślak.. Niestety krajobraz jest smutny. Poprzewracane nagrobki, pełno śmieci aż strach iść.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto