Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na kłopoty sąsiad najlepszy

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Czujni sąsiedzi są lepsi od policji, alarmów, zamków patentowych i ochroniarzy. Gdy za ścianą my będziemy stali oko w oko z włamywaczem, zawsze przybędą z odsieczą słysząc niepokojące hałasy.

Ty i złodziej w jednym domu – zachowaj spokój

Panika może okazać się zgubna. Powiadomienie policji jest rozsądne, jeżeli nie zagraża to twojemu życiu. Nie krzycz! Twój krzyk może wypłoszyć sprawcę lub zwiększyć jego agresję. Postaraj się zabarykadować niepostrzeżenie drzwi do pomieszczenia, w którym jesteś. Potem zasygnalizuj włamywaczowi swoją obecność. Możesz włączyć światło w pokoju, głośno rozmawiać lub wołać o pomoc przez okno. Nie dąż do konfrontacji z przestępcą. Pozwól mu się oddalić. Jeżeli to możliwe – zapamiętaj jego cechy charakterystyczne. Pomożesz policji ustalić rysopis przestępcy, co ułatwi jego schwytanie. Uwaga! Zatrzymanie sprawcy na gorącym uczynku może spowodować, że będzie próbował uciec za wszelką cenę.

Włamywacz w twoim domu – powiadom policję

Kiedy wracasz np. z pracy i widzisz, że ktoś obcy buszuje w twoim domu – musisz wykazać się rozwagą. Nie ryzykuj i nie wchodź do wnętrza – może jest jeszcze w nim przestępca! Najlepiej idź do sąsiada i powiadom natychmiast policję. Nie sprzątaj mieszkania i niczego nie dotykaj, dopóki policjanci nie zabezpieczą wszystkich śladów. Sprawdź dokładnie co zginęło. Sporządź listę rzeczy skradzionych – przedstawisz ją funkcjonariuszom oraz instytucjom ubezpieczeniowym. Jeżeli łupem przestępcy stały się karty kredytowe, czeki itp. powinieneś natychmiast powiadomić bank. Oznakowując przedmioty wartościowe i spisując ich numery identyfikacyjne utrudniasz sprzedaż przedmiotów, a tym samym ułatwiasz ich odzyskanie.

Bądź dobrym sąsiadem – będziesz bezpieczniejszy

Sąsiedzi mogą pomagać sobie najszybciej. Tylko nie możemy być dla siebie obojętni i reagować na wszelkie przejawy przestępczości. Powinniśmy działać, kiedy usłyszymy niepokojące hałasy na klatce schodowej, za oknem, w mieszkaniu obok. Również podejrzane osoby kręcące się pod drzwiami sąsiadów czy przy samochodzie, powinny zwracać naszą uwagę. Gdy wyjeżdżamy na wczasy, nie odmawiajmy sobie pomocy w opiece nad mieszkaniem, nawet kiedy jest to kłopotliwe.

Uwaga! Gdy zaniepokoi cię zachowanie obcych w pobliżu twojego domu, porozmawiaj o tym z sąsiadami. Poczują się zobowiązani zatroszczyć się również o twoje mienie.

Bezpieczny dom

- Wychodzisz z domu – zamknij wszystkie okna, wywietrzniki, balkon i drzwi. Takie zachowanie musi stać się bezwarunkowym nawykiem wszystkich domowników.

- Jeśli zgubiłeś klucze - wymień natychmiast wszystkie zamki.

- Jeśli wychodzisz wieczorem – zostaw w pokoju zapalone światło.

- Na czas wyjazdu wartościowe przedmioty powierz osobom godnym zaufania. Przed wyjazdem poproś sąsiadów o opiekę nad twoim mieszkaniem. Zaproponuj im, aby: wyjmowali z drzwi i skrzynki pocztowej korespondencję i przynajmniej raz dziennie zapalili światło w pokoju lub włączyli telewizor, otworzyli okna, odsłaniali je i zasłaniali.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto