Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mur, Reichstag i zakupy

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Berlin to wielka turystyczna atrakcja. Wymieniamy kilka miejsc, których podczas pobytu w stolicy Niemiec omijać nie należy.

Warto dołączyć do miliona turystów odwiedzających każdego roku wieżę telewizyjną na Alexanderplatz. Ma 368 metrów i przy dobrej pogodzie widać z niej cały Berlin. Wewnątrz kuli znajduje się obrotowa platforma z restauracją. Zwiedzanie wieży kosztować nas będzie 8 euro i w sezonie przyjdzie poczekać na to nawet godzinę w kolejce.

Jeśli nie chcemy czekać tak długo, warto pójść do berlińskiego ogrodu zoologicznego. Posiada jedną z najbardziej różnorodnych kolekcji zwierząt na świecie. Położony jest w dzielnicy Tiergarten, niedaleko stacji S-Bahn i dworca kolejowego Zoologischer Garten. Znajduje się w nim blisko 14 000 zwierząt z 1500 różnych gatunków. Najczęściej odwiedzanymi zwierzętami są pandy wielkie, którymi berlińskie zoo może pochwalić się jako jedno z nielicznych na świecie. Dorośli za wstęp zapłacą 11 euro, studenci 8, a dzieci do piętnastego roku życia 5,5. Dodatkowych kilka euro trzeba będzie zapłacić za odwiedzenie akwarium, w którym możemy obejrzeć m.in. aligatory i rekiny.

Jedną z głównych atrakcji Berlina jest Reichstag, siedziba niemieckiego parlamentu. Na szczycie tego XIX-wiecznego budynku znajduje się szklana kopuła słynnego architekta Normana Fostera. Przy odrobinie szczęścia można przez nią obejrzeć obrady parlamentu. Za wejście nie zapłacimy ani grosza, ale dostanie się do środka może kosztować sporo czasu i cierpliwości. Prawie każdy turysta ma bowiem w planach wycieczkę do Reichstagu.

Niedaleko znajduje się Brama Brandenburska, która jest dla Niemców niemal świętym symbolem. Jej wizerunek znajduje się na niemieckich rewersach monet 10, 20 i 50 eurocentów. W czasie podziału Niemiec znajdował się tam punkt graniczny. Dziś stanowi symbol zjednoczenia państwa.

Szlakiem zburzonego muru berlińskiego dojdziemy do Potsdamer Platz. To jeden z największych, najbardziej imponujących i najruchliwszych placów w Berlinie. Znajdziemy tam min. zbudowaną ze szkła i stali europejską siedzibę firmy Sony. To zarazem świetne miejsce na robienie zakupów.

Wciąż stojący fragment muru berlińskiego o długości 1,3 km nosi nazwę Berlin Wall Esat Side Gallery. Możemy na nim zobaczyć malunki 106 artystów z całego świata, które miały upamiętnić zjednoczenie Niemiec. Wiele z nich zostało odnowionych, bo czas zostawił na nich wyraźne piętno. W sklepiku obok można kupić min. kawałki oryginalnego muru.

Wieczorem możemy udać się do Klubu Polskich Nieudaczników (Torstrasse 66 w dzielnicy Berlin-Mitte). Posłuchamy tam koncertów, wieczorów literackich, obejrzymy filmy. Każdego miesiąca odbywa się 20 imprez, więc trzeba mieć wyjątkowego pecha, żeby nie trafić na jedną z nich. Oprócz tego napijemy się tradycyjnego polskiego Żywca i zagryziemy Grześkiem w czekoladzie.

Na Wyspie Muzealnej znajdziemy muzea poświęcone starożytności i XIX wiekowi. W Muzeum Egipskim znajduje się jedna z największych i najpiękniejszych kolekcji zabytków starożytnego Egiptu. Najsłynniejszym obiektem jest doskonale zachowane popiersie królowej Nefretete. W Muzeum Pergamońskim możemy obejrzeć sławny ołtarz pergamoński i inne antyczne budowle zrekonstruowane w naturalnych rozmiarach. Za wstęp do wszystkich muzeów na wyspie zapłacimy 12 euro, a połowę tej sumy za bilet ulgowy.

Zobacz zdjęcia
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto