Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moda na tatuaże. Jakie wzory wybieramy najczęściej?

Redakcja MM
Redakcja MM
Coraz więcej osób decyduje się na wytatuowanie sobie ramienia, ...
Coraz więcej osób decyduje się na wytatuowanie sobie ramienia, ... Sebastian Wołosz
Coraz więcej osób decyduje się na wytatuowanie sobie ramienia, łopatki, łydki czy stopy. Tatuaże mają ozdabiać ciało. Aby uniknąć rozczarowań wybierz sprawdzone studio tatuażu, bo przy tej usłudze na reklamacje liczyć nie możesz.

- Mogą być maleńkie, wielkości kilku centymetrów, albo ogromne – pokrywające niemal całe ciało. Do wyboru są też klasyczne – czarne lub kolorowe. Tatuaże, bo o nich mowa, to kwestia bardzo indywidualna. Sami decydujemy, jaki chcemy mieć – wzór może zaproponować nam tatuator, możemy go też stworzyć samemu lub współtworzyć projekt. Jakie wzory są najmodniejsze?

– Trudno mówić tu o modzie, jednak niektóre motywy powtarzają się dość często – mówi Maciek "Licz", tatuator ze Szczecina. – Ostatnio należą do nich znaki nieskończoności, piórka, ptaszki. Coraz częściej klienci decydują się również na oryginalne i odważne wzory – stworzone w całości z kropek i kresek (tzw. dotwork), lub motywy abstrakcyjne. Wiecznie modnym stylem jest old school (prostota we wzorze i jego wykonaniu, niekoniecznie odnosząca się do rzeczywistości, „komiksowość"), a ostatnio wiele osób skłania się ku new traditional (bardziej kolorowa, efektywniejsza wersja old schoolu).

Czas wykonania tatuażu jest różny – zależy przede wszystkim od wzoru, jego szczegółowości i wielkości. Ważny jest tu także sam klient.

– Ludzie różnie reagują na ból jaki odczuwa się podczas wykonywania tatuażu, jedni są w stanie znieść go przez kilka godzin, inni po kilkudziesięciu minutach mają dosyć. Dlatego duże tatuaże rozbija się na kilka sesji – tłumaczy Maciek "Licz".

W Polsce na wytatuowanie swojego ciała decydują się przede wszystkim ludzie młodzi.

– Nie mający złych skojarzeń z tatuażami, jak ich rodzice czy dziadkowie – mówi Maciek "Licz". – U naszych zachodnich sąsiadów nie widać jednak takiego podziału. Tatuaże robią sobie tam zarówno 20-latkowie, jak i 40-latkowie. Niemcy są też odważniejsi w wyborze miejsca tatuażu i wybierają widoczne punkty na ciele. Mężczyźni stawiają na dość spore tatuaże, kobiety – na niewielkie ozdobniki.

Technika wykonywania tatuażu nie zmienia się od dziesięcioleci. Polega na nakłuwaniu skóry i wprowadzaniu w jej głębokie warstwy barwnika. Zmienia się za to sprzęt umożliwiający pracę tatuatorom. Jest coraz bardziej precyzyjny, lżejszy i cichy, co zwiększa komfort zarówno klienta, jak i tatuatora. Cena tatuażu zależy od stopnia trudności wzoru, ilości użytych barwników i wielkości tatuażu – czyli czasu jaki trzeba przeznaczyć na jego wykonanie. Ceny wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych.

– Na tatuażach nie warto jednak oszczędzać – mówi Maciek „Licz”. – Zabieg w profesjonalnym studiu kosztuje więcej, ale daje nam pewność bezpiecznego, higienicznego i satysfakcjonującego wykonania.

A co, jeśli wykonany tatuaż nam się nie spodoba albo wygląda inaczej niż na szablonie?

– Gdy tatuaż został już zrobiony, to na reklamacje jest za późno – mówi Maciek "Licz". – Przed podjęciem decyzji o jego wykonaniu u danej osoby, powinniśmy zapoznać się z jej dotychczasową twórczością i sprawdzić czy styl tatuatora nam odpowiada, każdy ma bowiem swoją specyficzną kreskę. Dodatkowo sam zabieg poprzedzić powinno dokładne ustalenie z tatuatorem wspólnej wizji. Odbicie wzoru na skórze to ostatni moment na wprowadzanie zmian. Jeżeli cokolwiek nie będzie nam wówczas odpowiadać – należy poinformować o tym tatuatora. Chwilę później o poprawkę będzie dużo trudniej.

Są jednak pewne zabiegi, które pomagają "naprawić" lub zmienić tatuaż.

– Istnieją metody umożliwiające zmianę nieodpowiadającego nam tatuażu – mówi Maciek "Licz". – Jedna z nich to tzw. cover up, czyli zakrycie istniejącego już tatuażu innym. Nie z każdego delfinka da się zrobić lwa, a z Kasi Weronikę, da się za to naprawić coś, co zostało kiedyś zepsute. Cover jest nieco droższy od pierwszego tatuażu, ze względu na stopień trudności i konieczność dopasowania się do posiadanego już wzoru. Druga metoda to laserowe usuwanie tatuażu. Usuwanie rozbija się na kilka do nawet kilkunastu sesji – w zależności od wzoru. Jedna sesja kosztuje kilkaset złotych.

Aby uniknąć rozczarowań powinniśmy znaleźć odpowiednie studio tatuażu.

– Warto posłuchać zaufanych osób, które miały doświadczenia z danym studiem, obejrzeć tatuaże publikowane przez studio w Internecie i prace wykonane przez danego tatuatora – mówi Maciek "Licz" -. Dobrze jest również przed umówieniem się na tatuaż odwiedzić salon by sprawdzić jego czystość i klimat w nim panujący. Robienie tatuażu to dość intymna i z pewnością stresująca chwila. Dobre samopoczucie w miejscu, w którym ma być wykonywany zabieg i dogadywanie się z tatuatorem na pewno ułatwią sprawę.

O tatuaż powinniśmy szczególnie zadbać zaraz po jego wykonaniu. Musimy pilnować odpowiedniego nawilżenia skóry. Należy ją więc smarować specjalną maścią, nawet kilka razy dziennie. Tatuażu nie można też drapać, moczyć długo w wodzie czy opalać. Na kilka dni musimy też odstawić intensywny wysiłek fizyczny. Po około dwóch tygodniach skóra wygaja się i można znów robić wszystko, na co ma się ochotę. Nie ma konieczności poprawiania tatuażu po latach. To oczywiste, że jego kolory nie będą już tak intensywne jak na początku, lecz nie istnieją żadne zasady określające ilość lat po których powinno odświeżyć się wzór. To kwestia indywidualna zależna również od skóry klienta, dlatego decyzję o poprawie tatuażu podejmujemy samodzielnie w momencie gdy nasza ozdoba przestaje cieszyć tak jak na początku.


Przeciwwskazania do wykonania tatuażu

Na tatuaże nie powinny decydować się osoby cierpiące na choroby związane z krzepliwością krwi, wszelkie zmiany skórne, uczulenia na metale, maści czy kremy. Ponadto wykonania tatuaży nie zaleca się diabetykom, osobom chorym na serce, padaczkę i kobietom w okresie ciąży i karmienia. Zabieg powinny przełożyć również osoby przechodzące różnego rodzaju infekcje ichoroby wymagające stosowania antybiotyków. Tatuażu odmawia się też osobom przebywającym pod wpływem alkoholu, środków odurzających oraz niepełnoletnim. Zdarzają się oczywiście odstępstwa od tych reguł. Klient powinien każdorazowo poinformować tatuatora o stanie zdrowia mogącym wywołać komplikacje w tatuowaniu czy w procesie gojenia, po czym wspólnie podejmują decyzję o wykonaniu tatuażu bądź nie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto