Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MM Trendy. #Feletion: Czas na zakończenie dużych inwestycji w Szczecinie

MM Trendy
Sebastian Wołosz
Tak w kilku słowach można scharakteryzować obecny rok pod względem inwestycji. Dawno na łamach MM Trendy nie pisałem o tym, co się buduje w Szczecinie. Myślę, że warto zająć się tym tematem. Zaznaczam, że jest to tylko wybór inwestycji, bo jest ich naprawdę sporo, zarówno tych miejskich, jak i prywatnych.

Paweł Krzych: okiem blogera

Rok 2015 to przede wszystkim czas kończenia dużych inwestycji, często bardzo opóźnionych, które miały być już gotowe w roku ubiegłym. Miasto zamierza wydać na budowy ok. 760 mln zł - to rekordowa suma w historii i ponad 30 procent wszystkich wydatków w tym roku. Na co pójdzie najwięcej pieniędzy? Szczeciński Szybki Tramwaj ma być gotowy w połowie roku, kilka miesięcy później ukończona zostanie nowa pętla zlokalizowana przy ulicy Turkusowej. W okresie przejściowym pasażerowie będą zmuszeni korzystać z prowizorycznych przystanków końcowych. Aby SST zaczął funkcjonować, potrzebne jest także zakończenie prac na torowiskach wzdłuż ulicy Gdańskiej i przebudowy Basenu Górniczego. A do tego jeszcze kawałek, wystarczy spojrzeć na postęp prac. Czeka nas też zamknięcie Mostu Długiego (na 4-6 tygodni), ma to nastąpić najwcześniej pod koniec lutego.

Co z drugim etapem SST do Kijewa? Na razie wiadomo tylko tyle, że miasto chce go realizować, moim zdaniem nastąpi to w tej perspektywie finansowania unijnego (czyli do 2020 roku). SST to pierwsza od wielu lat inwestycja tramwajowa, polegająca na tworzeniu nowych połączeń. Jaka będzie następna? Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach przedłużona zostanie linia tramwajowa z Gumieniec w kierunku Mierzyna. Ten środek transportu być może zobaczymy też na Łasztowni. Jest na to duża szansa, w tym roku przeznaczone zostaną pieniądze na opracowanie odpowiedniej dokumentacji dla tych projektów.

W 2015 roku ma być też ukończona przebudowa ulic Potulicka i Narutowicza. Inwestycja, która czekała wiele lat na realizację, a przejazdy bujającym się tramwajem stały się słynne na całą Polskę. Z wielkim opóźnieniem jest już bardzo bliska końca praca nad Technoparkiem Pomerania. Bardzo mnie cieszy, że w mieście przybywa przestrzeni biurowych i infrastruktury dla młodych firm technologicznych i start-upów. Jeśli już jesteśmy w temacie opóźnień, to nie sposób nie wspomnieć tutaj o realizacji pierwszego etapu Portu Jachtowego na Wyspie Grodzkiej. Inwestycja, która pierwotnie miała być gotowa przed finałem regat The Tall Ships Races 2013, zostanie oddana do użytku w drugiej połowie tego roku, prawdopodobnie po sezonie żeglarskim. 2015 rok to także czas ukończenia centrum żeglarskiego przy ulicy Przestrzennej. Powstanie również zadaszona hala przy kortach tenisowych przy al. Wojska Polskiego, hala sportowa przy ul. Małopolskiej oraz przebudowany zostanie basen przy SP nr 10. Pierwsze pieniądze (ze 100 mln zł) mają być przeznaczone na modernizację stadionu im. Floriana Krygiera, chociaż patrząc na skalę wydatków w 2015 roku, będą to raczej kosmetyczne zmiany. W końcu zacznie też funkcjonować Centrum Dialogu Przełomy znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie oddanej w poprzednim roku FIlharmonii Szczecińskiej.

Bardzo możliwe, że do swojej stałej siedziby wróci Opera na Zamku - przebudowa trwa tam od 2011 roku. Jeśli tak się stanie, pewnie rozpocznie się dyskusja na temat tymczasowej siedziby Opery przy ul. Energetyków. Czy namiot zostanie rozebrany, sprzedany, czy może znajdzie się dla niego jakaś nowa funkcja? Tego jeszcze nie wiadomo.

Inwestycja na którą bardzo czekam, to realizacja jednego z zadań wybranych w ramach Budżetu Obywatelskiego. Mam tu na myśli budowę 20 pasów rowerowych w mieście. Od wielu lat miasto należało do samochodów, teraz, gdy drogi dzieli się na przestrzeń dla rowerzystów, szerokie chodniki dla pieszych (usuwając stamtąd miejsca parkingowe), pojawia się oburzenie kierowców. To jednak temat na osobny wpis. W tym zestawieniu nie można pominąć remontu dworca PKP. W końcu nie będziemy musieli się wstydzić, inwestycja będzie gotowa do końca tego roku.

Z inwestycji prywatnych widzimy dalszy rozwój przestrzeni biurowych. Kolejny budynek Piastów Office Center, inwestycja CSL na Łasztowni, „Kino” Kosmos, biurowiec Storrady. Cieszy również przełom w sprawie Posejdona, budynek ma zacząć funkcjonować w 2020 roku. Szkoda, że nie mogę tu napisać pozytywnych wieści o Hanza Tower - na ten moment oprócz budowanego obok hotelu, na placu budowy nic się nie dzieje.

Paweł Krzych

autor najpopularniejszego szczecińskiego bloga www.szczecinblog.pl oraz strony na FB Uśmiechnij się - jesteś w Szczecinie.

Lokalny patriota. Pasjonat Szczecina, nowych mediów oraz podróży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto