Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy mogą zostać w Willi Grueneberga

Redakcja
Starosta z Gryfina uznał, że nie trzeba wywłaszczać mieszkańców ...
Starosta z Gryfina uznał, że nie trzeba wywłaszczać mieszkańców ... Marcin Bielecki
Starosta z Gryfina uznał, że nie trzeba wywłaszczać mieszkańców zabytkowej willi przy ul. Batalionów Chłopskich 61. Budynek zostanie przesunięty.

Starostwo Powiatowe w Gryfinie wydało opinię, że skoro willa Grueneberga będzie przeniesiona, nie trzeba wywłaszczać mieszkańców.

Willa ma być przesunięta, bo przeszkadza w budowie linii Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.

Miasto chciało wywłaszczyć mieszkańców i zburzyć obiekt, jednak budynek został wpisany do rejestru zabytków. Jednocześnie miasto prowadziło postępowanie wywłaszczeniowe. Wojewoda wyznaczył do tego Starostwo w Gryfinie. Starosta wszczął postępowanie w chwili, gdy willa nie była jeszcze objęta ochroną konserwatorską. Mieszkańcy pozostaną w domu, który po przesunięciu nie będzie przeszkadzał w budowie SST.

Projekt „Budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju” został wpisany na listę indykatywną projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

– Podpisana została preumowa dotycząca przygotowania projektu indywidualnego. Zgodnie z preumową rozpoczęcie realizacji inwestycji planowane jest 31.10.2012 r. a zakończenie realizacji inwestycji 30.12.2014 r. – informuje zastępca prezydenta Szczecina Bogdan Jaroszewicz.

Planowane przedsięwzięcie obejmuje budowę Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju – Etap l – na odcinku od Basenu Górniczego do pętli pośredniej „Turkusowa”, które zostało podzielone na następujące etapy: etap la – przebudowa ul. Hangarowej wraz z niezbędnymi przełożeniami uzbrojenia podziemnego, etap Ib – przebudowa ul. Bat. Chłopskich wraz z niezbędnymi przełożeniami uzbrojenia podziemnego i przystankiem „Gryfińska”, etap Ic – budowa torowiska tramwajowego od Basenu Górniczego do pośredniej pętli „Turkusowa”.

W 2013 roku planowane jest wykonanie Etapu la i Etapu Ib, natomiast w 2014 roku wykonanie Etapu Ic. Problemem jest to, że decyzją Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie budynek przy ul. Batalionów Chłopskich 61 został wpisany do rejestru zabytków po zewnętrznym obrysie murów obwodowych. Mieszkańcy wnieśli odwołanie od decyzji o wpisie do rejestru zabytków budynku po zewnętrznym obrysie murów, dotyczące uznania za zabytek całej działki, na której położona jest willa. Organ pierwszej instancji nadal nie rozstrzygnął wszczętej z urzędu sprawy wpisania do rejestru zabytków działki.

Obrońcy willi zapewniają, że jeśli ministerstwo nie zgodzi się na uznanie całej działki wraz z budynkiem za zabytek, będą walczyć dalej.

– Wówczas pójdziemy do sądu – zapewnia Mariusz Łojko, prezes stowarzyszenia Ocalmy Zabytek. – Willa Grüneberga, wraz z sąsiadującymi pozostałościami po fabryce i ogrodem, to wspaniały kompleks na skalę Europy. Nie da się go przesunąć, nie niszcząc jego wartości. Nie można pozwolić na zniweczenie takiego skarbu. Podobnego zdania są specjaliści z różnych krajów świata.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto