Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liczy rowerzystów podwójnie. Urzędnicy: To tylko testy

Anna Folkman
Mimo że koniec stycznia, to nie szczyt rowerowego sezonu, amatorów nie brakuje. Ilu ich jest? Na ten licznik nie ma co liczyć
Mimo że koniec stycznia, to nie szczyt rowerowego sezonu, amatorów nie brakuje. Ilu ich jest? Na ten licznik nie ma co liczyć Sebastian Wołosz
Licznik na pl. Żołnierza w Szczecinie podaje błędne dane. Jego testy trwają.

- Jechałem pewnego grudniowego poranka na rowerze przez pl. Żołnierza - opowiada pan Adrian. - Z daleka zobaczyłem, że na liczniku rowerowym widnieje zero. Pomyślałem sobie, że kiedy przejadę i cyfra zmieni się na 1, zrobię zdjęcie i zamieszczę je na swoim profilu w jednym z portali społecznościowych chwaląc się, że byłem pierwszy. Zawiodłem się jednak, bo kiedy przejechałem moim oczom ukazała się cyfra 2. Zdębiałem i jednocześnie poczułem się zawiedziony. Mój plan spełzł na niczym, a na dodatek okazało się, że liczniki przekłamują i nie można w ogóle zwracać na nie uwagi. Szkoda. Taka miała być promocja miasta.

Okazuje się, że problemy z licznikiem są tylko w tym miejscu.

- Licznik poddany jest obserwacjom, właśnie z tego względu, że liczy czasami podwójnie lub nie liczy w ogóle - przyznaje Tomasz Klek z urzędu miasta. - Wykonawca miał problem z tym miejscem, bo na pl. Żołnierza znajduje się bogate zbrojenie terenu, a co za tym idzie mogą wystąpić zakłócenia w poprawnym zidentyfikowaniu sygnału.

Przyjmuje się, że błąd pomiarowy urządzenia nie powinien być większy niż 5 procent.
- Licznik będzie testowany i sprawdzony jak duży jest błąd pomiarowy i wówczas zostaną podjęte dalsze kroki, w celu poprawy tej sytuacji - dodaje Klek.

Na jakiej zasadzie działają liczniki rowerowe? Licznik zlicza rowerzystów przy wykorzystaniu technologii opracowanej i testowanej przez Francuskie Drogowe Laboratorium Rządowe (ZELT).

- W teorii rowerzyści są wykrywani na podstawie wzbudzenia przez nich pola magnetycznego w obrębie zainstalowanej w drodze dla rowerów pętli indukcyjnej - wyjaśnia Tomasz Klek. - O tym, czy w pobliżu licznika przejechał rowerzysta, decydują również opatentowane algorytmy, które są w stanie odróżnić, czy w zasięgu pola przejechał rower, czy np. samochód.

W Szczecinie mamy liczniki w trzech miejscach. Od 2011 roku dwie sztuki na ul. Gdańskiej, od 2014 roku na Ku Słońcu oraz na pl. Żołnierza Polskiego. Te dwa ostatnie liczniki dodatkowo wyposażone są w cyfrowe wyświetlacze.

Wszystkie dane z liczników, z rozbiciem na kierunki ruchu, przechowywane są na serwerach. W ciągu trzech lat ich funkcjonowania na ul. Gdańskiej, zostało zliczonych ponad 200 tysięcy przejazdów rowerem, w roku 2014 ponad 80 tysięcy.

- Na Ku Słońcu w przeciągu około dwóch miesięcy, w grudniu i w styczniu było ponad 5 tysięcy przejazdów, a na pl. Żołnierza ponad 3 tysiące. Trzeba jednak zaznaczyć, że te liczniki podlegały, a jeden z nich dalej podlega, różnym testom, więc wyniki mogą być nieznacznie zawyżone - twierdzi Tomasz Klek z urzędu miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto