Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeden z najlepszych

Redakcja
Szczeciński ośrodek rehabilitacji dzieci i młodzieży z wadami słuchu obchodził 45-lecie działania. Od początku prowadzi go dr Andrzej Stecewicz.

Przypadek sprawił, że ten ambitny absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uzyskawszy w roku 1956 dyplom pedagoga zajął się najmłodszymi ze „świata ciszy”. Przyjechał do Szczecina, gdzie z racji swego wykształcenia szukał pracy w szkolnictwie. Jednak wszędzie mu jej odmawiano, gdy pokazał dyplom katolickiego uniwersytetu. Wreszcie zdesperowany zgłosił się do jednego z ówczesnych politycznych decydentów Pomorza Zachodniego, który widząc ogromną chęć młodego pedagoga do pracy w szkolnictwie, zatelefonował do dyrektora Szkoły dla Dzieci Głuchych. Tam natychmiast znalazła się praca dla Andrzeja Stecewicza.

Okazał się nauczycielem bardzo pracowitym, nagradzanym częściej niż inni, bo pomysłów w przyswajaniu wiedzy przez dzieci głuche mu nie brakowało. Pomoce naukowe przygotowywała mu żona Teresa, która w tym czasie kończyła historię sztuki na KULu. Pracę doktorską poświęcił dzieciom z wadami słuchu.
- W Szczecinie mamy jedną z nielicznych szkół dla dzieci niedosłyszących – mówi dr Andrzej Stecewicz. - Zauważyłem, że ci uczniowie, którzy mieszkali przy swoich rodzicach, codziennie dochodząc do szkoły, lepiej rozwijali się niż ci, którzy z racji odległości od miejsc stałego zamieszkania, musieli korzystać z internatu. A to dlatego, bo ci pierwsi codziennie rozmawiali ze słyszącymi rodzicami. Jest naukowo udowodnione, że dzieci głuche zintegrowane w środowisku słyszących, znacznie lepiej się rehabilitują.

Dr Stecewicz kieruje od 44 lat najlepszym ośrodkiem diagnozy i rehabilitacji dzieci i młodzieży. Znalazło tu skuteczną pomoc tysiące
dzieci i młodzieży z wadą słuchu. Pomimo wielu przeszkód szczeciński ośrodek jest wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt do diagnozowania m.in. w EPTEST do badania słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu, który natychmiast stwierdza czy dziecko słyszy, czy nie. Przedtem musiano takie dzieci wysyłać do diagnozy do Warszawy. Coraz to większe trudności finansowe nie wpłynęły na likwidację punktów logopedycznych na terenie województwa zachodniopomorskiego, a nawet jeden udało się jeszcze uruchomić. W ten sposób na tym terenie jest kilkanaście punktów logopedycznych, w których prowadzona jest rehabilitacja dzieci niesłyszących.

Bogdan Nowak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto