Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak młodzi architekci widzą Szczecin i nasz region [wizualizacje]

Marek Rudnicki
Paulina Szczudlińska
Młodzi architekci zostali nagrodzeni przez marszałka. Zgłoszone prace stały na tak wysokim poziomie, że trudno było wybrać tę najlepszą

Do szóstej edycji konkursu marszałka na Najlepszą Pracę Dyplomową zgłoszono 11 prac, w tym 3 w dziedzinie projektowania urbanistycznego i 8 projektowania architektonicznego.

Nagrodzono trzy prace. Paulina Szczudlińska, absolwentka Politechniki Poznańskiej przedstawiła Projekt zagospodarowania terenu Wyspy Grodzkiej na rzece Odrze w Szczecinie. Jej promotorem był zafascynowany Szczecinem prof. Dimitrije Mladenović.

Kolejna nagroda przypadła Barbarze Kania z Politechniki Śląskiej za Projekt koncepcyjny Pływającego Centrum Promocji Miast Nadodrzańskich z bazą w Szczecinie.

Następna przypadła absolwentowi ZUT, Krzysztofowi Sokołowskiemu za odbiegający od standardów myślenia "Projekt fabryki turbin wiatrowych. Naukowo - edukacyjne centrum energii odnawialnych na terenach portowych w Szczecinie".

- Ta praca nie ogranicza się do zwykłych rozwiązań architektonicznych, a pokazuje możliwości zagospodarowania dużych przestrzeni i praktycznego połączenia terenów produkcyjnych z dydaktycznymi - ocenia pracę znany architekt, dr Piotr Fiuk.

Ta praca rzeczywiście zwraca uwagę. Stary elewator Ewa zmienia w niej bryłę przemieniając się w centrum edukacyjno-naukowe. Połączony jest z innymi terenami kolejką linową na kształt tej w Londynie czy Wrocławiu. Prezentuje jednocześnie możliwości rewitalizacji terenów obu stoczni z tymi częściami, gdzie nadal jest produkcja elementów farm wiatrowych.

- Odwoływałem się do tak charakterystycznych dla naszego regiony katedr gotyckich tworząc katedrę przemysłową - opowiada z zapałem arch. Krzysztof Sokołowski o zmienionym, futurystycznym wręcz kształcie elewatora Ewa.

Wśród wyróżnionych prac zwracał uwagę projekt Norberta Olczyka, też absolwenta ZUT dotyczący "Jacht-techu w Nowym Warpnie".

- Chciałem uszanować tradycje szkutnicze miasta i wprowadzić do niego element, który pozwoli miastu żyć nadal poza sezonem - opowiada. - To kompleks uczelni, na który składają się budynki dydaktyczne, hala warsztatowo-produkcyjna, laboratorium, tunel aerodynamiczny etc.

Inne projekty
- Magdalena Milewska, absolwentka ZUT - Amfiteatr w Goleniowie.
- Marcin Łapka i Michał Stankiewicz, absolwenci ZUT - Budynek hotelowo-apartamentowy na mierzei w Mielnie. Ten projekt, jako jedyny ma szansę powstać w przyszłości, jako że zainteresowani są nim Norwedzy. Promotorem był dr inż. arch. Miłosz Raczyński, którego pracownia współpracuje z Norwegami. - Mamy nadzieję, że coś z tego będzie - mówi o projekcie tego przepięknego, nadmorskiego wysokościowca.
- Małgorzata Piotrowska, absolwentka ZUT - Szczecin City Airport, koncepcja zagospodarowania przestrzennego lotniska.
- Agata Bornińska i Magdalena Rębiasz (Buko), absolwentki ZUT - Zespół zabudowy wielofunkcyjnej w Policach, serce miasta Police. Ciekawy projekt pokazujący, jak stworzyć centrum tętniące życiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto