Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Letni w Szczecinie najlepszą przestrzenią publiczną w Polsce!

Agata Maksymiuk
Agata Maksymiuk
70 tys. widzów i 1 000 turystów odwiedziło Teatr Letni im. Heleny Majdaniec w Szczecinie w zaledwie dwa miesiące sezonu letniego. Zainteresowanie obiektem, w połączeniu z jego architekturą i dizajnem zaowocowały prestiżową nagrodą Property Design Awards.

To architekci i projektanci cieszący się największym uznaniem w kraju, ale też zagranicą, zdecydowali o wyróżnieniu dla szczecińskiego obiektu. W tym roku w komisji Property Design Awards zasiedli:

  • Robert Konieczny,
  • Krzysztof Koszewski,
  • Ewa Kuryłowicz,
  • Pete Kercher,
  • Oskar Zięta.

W podjęciu decyzji pomagali także internauci, którzy mogli oddać swój głos na teatr.

Property Design Awards, na czym polega konkurs?

Do nagród co roku nominowane są najlepsze komercyjne i publiczne projekty w Polsce. W edycji 2022 na liście w wybranych kategoriach znalazły się m.in.: Modernizacja Biblioteki Narodowej w Warszawie, Zagospodarowanie terenu zabytkowej kopalni Ignacy w Rybniku, Orientarium w Łodzi czy Cavatina Hall w Bielsku-Białe.

Teatr Letni w Szczecinie najlepszą przestrzenią publiczną w Polsce. Obiekt wyróżniony prestiżową nagrodą
UM Szczecin

- Bardzo się cieszę, że Szczecin po raz kolejny otrzymał nagrodę za ikonę architektury - mówiła Anna Lemańczyk, dyrektor Szczecińska Agencja Artystyczna, odbierając nagrodę. - I cieszę się bardzo, że te ikony żyją. Ten teatr pokochali szczecinianie, tylko przez 2 miesiące odwiedziło nas 70 tys. osób. To miejsce było potrzebne w Szczecinie, to miejsce żyje, Szczecin idzie w kierunku rozwijania architektury, poprzez kulturę również.

Teatr Letni w Szczecinie najlepszą przestrzenią publiczną w Polsce

W przypadku Teatru Letniego doceniona została koncepcja modernizacji amfiteatru, której autorami są arch. Jason Flanagan oraz Polak, arch. Przemysław Kołodziej. Projekt skupił się na wykreowaniu dialogu formalnego pomiędzy najbardziej charakterystycznymi elementami amfiteatru: łuku, zadaszenia, oraz kontekstu miejsca położonego w sercu zabytkowego parku Kasprowicza.

Dynamiczna geometria zadaszenia powstała w wyniku wielowymiarowej analizy szeregu wytycznych i założeń projektowych. Dostosowuje się do głównych trzech elementów: optymalnego kształtu widowni, łuku i ukształtowania terenu. Istotnym elementem całego założenia jest agora położona wzdłuż ul. Fałata – jest głównym wejściem do amfiteatru i służy jako wielofunkcyjna przestrzeń publiczna.

Teatr Letni w Szczecinie czy można zwiedzać?

- To wielki sukces Szczecina – mówi Anna Lemańczyk, dyrektor Szczecińska Agencja Artystyczna, która zarządza amfiteatrem. - Cieszę się i mam wielką satysfakcję, że możemy organizować wydarzenia kulturalne w miejscu tak pięknie zaprojektowanym i otoczonym wspaniałą przyrodą.

Warto również pamiętać, że Teatr Letni, choć na razie uśpiony, jest otwarty codziennie dla mieszkańców i turystów w godz. 10 - 18. Sezon koncertowy rozpocznie się w maju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto