Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IPN na rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie przygotował ...
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie przygotował ... Robert Duchowski
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie przygotował szereg wydarzeń związanych ze zbliżającą się rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

- Już 12 grudnia zapraszamy na wykład prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN Andrzeja Pozorskiego pt. "Śledztwo IPN w sprawie nielegalnego internowania działaczy opozycji w stanie wojennym" - informuje Agnieszka Gorczyca, asystent prasowy IPN O. Szczecin. - Wykład będzie nawiązywał do precedensowej dla Instytutu Pamięci Narodowej sprawy prowadzonej przez. Sąd Rejonowy w Gorzowie Wielkopolskim, który skazał b. zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Gorzowie Jana K. za bezprawne internowanie dwóch osób w stanie wojennym na przełomie 1981 i 1982 r. Czyn został zakwalifikowany jako zbrodnia komunistyczna i zbrodnia przeciwko ludzkości. Był to pierwszy tego rodzaju wyrok w kraju. Podobne postępowanie toczy się obecnie w Szczecinie. Akt oskarżenia przeciwko skazanemu Janowi K. skierował do sądu prokurator IPN Andrzej Pozorski. Gość spotkania przedstawi przebieg śledztwa i fakty, na których oparł akt oskarżenia.

Spotkanie jest kolejnym z cyklu „Czego śledztwa IPN uczą prawników”. Spotkanie odbędzie się 12 grudnia 2012 r. o godz. 12 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Narutowicza 17a w Szczecinie, sala 217. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Młodzież szczecińskich szkół zaprosiliśmy do udziału w debacie oksfordzkiej związanej  z tematyką Grudnia ’70 i stanu wojennego w Polsce, teza jej brzmi: W życiu państwowym mogą się pojawiać okoliczności, w których władza może wydać rozkaz strzelania do protestujących manifestantów.

Debata odbędzie się 13 grudnia 2012 r. w godzinach 12-14 w Sali im. Zbigniewa Herberta w Książnicy Pomorskiej. Impreza ma charakter zamknięty.

Po południu natomiast odbędzie się nieodpłatny pokaz filmu Waldemara Krzystka „Osiemdziesiąt milionów”. Po pokazie zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Kaczorowską, autorką książki pt. „Osiemdziesiąt milionów: historia prawdziwa”.

Tego dnia zostanie także zaprezentowana publikacja pod redakcją Sebastiana Ligarskiego „Środki masowego zakłamania. Gadzinówki w czasie stanu wojennego.” W trakcie spotkania będzie można zakupić nie tylko promowane książki, ale także publikacje szczecińskiego IPN w promocyjnych cenach.

Wstęp na to spotkanie jest wolny, jednakże liczba miejsc jest ograniczona. Wydarzenie odbędzie się 13 grudnia 2012 r., godz. 17 w Studiu S-1 Polskiego Radia Szczecin, wejście od ul. Niedziałkowskiego.

Instytut Pamięci Narodowej współorganizuje także grudniową sesję Szczecińskiego Salonu Poezji, który także odbędzie się 13 grudnia o godz. 17.30. Gościem Salonu będzie aktor Teatru Polskiego w Warszawie, prezes Związku Artystów Scen Polskich, Olgierd Łukaszewicz.

Spotkanie zostało poświęcone „Poezji wolności”. Jak zwykle odbędzie się na Zamku Książąt Pomorskich w sali ks. Bogusława X (wejście B, D). Wstęp jest wolny.

Bieżące informacje zawsze na: www.ipn.gov.pl oraz www.facebook.com/IPN.Szczecin


od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto