Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głębokie: Znaleźli opozycyjne pisma z lat 80. [FILM]

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Muzeum Narodowe w Szczecinie po raz pierwszy publicznie ...
Muzeum Narodowe w Szczecinie po raz pierwszy publicznie ... Sebastian Wołosz
Muzeum Narodowe w Szczecinie po raz pierwszy publicznie zaprezentowało materiały opozycyjne z lat 80, które trafiły do zbiorów muzeum.

Małgorzata Klimczak
[email protected]

Materiały znalazł Aleksander Ostasz podczas spaceru z 15-letnim synem po poligonie wojskowym na Bezrzeczu.

- Podczas spaceru pod koniec września 2012 roku w lesie, w okolicach jeziora Głębokiego dokonaliśmy z synem niezwykłego odkrycia - wspomina Aleksander Ostasz. - Na terenach byłego poligonu wojskowego w miejscu rozrytym przez dziki dostrzegliśmy białe denko od słoika. Po bliższym przyjrzeniu się dostrzegliśmy obok kolejne denko od słoika. To nas zaintrygowało. Zaczęliśmy to miejsce rozkopywać i spostrzegliśmy trzy słoiki pełne kartek papieru.

Podczas wydobywania ich z ziemi jeden słoik uległ zniszczeniu, a wydobyte z niego kartki papieru okazały się materiałami opozycyjnymi z lat 80. Znajdowały się tam m.in. dwutygodnik "Solidarność Walcząca", "Wiadomości Bieżące", Tygodnik "CDN Głos Wolnego Robotnika", "Solidarność Zwycięży", "Gazeta Niecodzienna", "Lustro. Niezależne pismo młodych", "Kontakty", "W 4 Oczy".

- Dla nas najbardziej intrygujące było to, skąd te materiały się tam wzięły - mówi Aleksander Ostasz. - To były tereny wojskowe, więc osoba cywilna raczej nie miała tam wstępu.

Znaleziska zostaną w muzeum i będą stanowiły część jego zbiorów. Nie wiadomo jeszcze kiedy i w którym miejscu będą eksponowane.

Opisane wydarzenie spowodowało konieczność pilnego przemodelowania dotychczasowej współpracy pomiędzy Muzeum Narodowym w Szczecinie a Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, stąd został zawarty aneks do umowy z 12 grudnia 2011 r. o współdziałaniu przy tworzeniu ekspozycji dla Centrum Dialogu Przełomy.

- Posiadamy zasoby archiwalne, które przekazujemy muzeum - mówi dr Marcin Stefaniak, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie. - W przyszłym roku będziemy prowadzili wspólnie działania na polu naukowym.

Aneks rozszerza umowę z 2011 r., zakładającą współpracę w zakresie pedagogicznym, o dodatkowe aktywności, tj. współdziałanie przy poszukiwaniu, opisywaniu i tworzeniu materiałów edukacyjnych na potrzeby wystawy stałej eksponowanej przez Muzeum w Centrum Dialogu Przełomy.

Aleksander Ostasz i jego 15-letni syn przekazali swoje znaleziska Muzeum Narodowemu w Szczecinie.

Fot. Sebastian Wołosz

Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto