Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grudniowe rocznice w Szczecinie: wprowadzenie stanu wojennego i Rewolta Grudniowa [PROGRAM SZCZECIŃSKICH UROCZYSTOŚCI ]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Przed nami dwie bolesne rocznice: wprowadzenia stanu wojennego i rewolty grudniowej z 1970 roku. Instytut Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, przy współpracy z Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim oraz 12 Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną, planuje uczcić bohaterów tamtych dni.

- Nie chodzi o to, żeby celebrować tę rocznicę. Chodzi o to, żeby w tym dniu, w sposób szczególny pamiętać o ofiarach stanu wojennego. O tych wszystkich, którzy byli internowani, mieli złamane kariery, tych wszystkich, którzy walczyli o wolną, niepodległą, demokratyczną Polskę - mówi Zbigniew Bogucki, Wojewoda Zachodniopomorski. - Mam nadzieję, że 13 grudnia o godzinie 17 będziemy na placu Solidarności. W tym czasie powinniśmy być wspólnie, wszyscy jak jeden mąż.

Po raz pierwszy rocznica wprowadzenia stanu wojennego będzie celebrowana z wojskową asystą 12 SDZ. W czasie uroczystości zostaną przedstawione zdjęcia i filmy sprzed 40 lat. Odbędzie się również pokaz świetlno-muzyczny "W Hołdzie Ofiarom Stanu Wojennego".

Tego samego dnia w "Głosie Szczecińskim" ukaże się specjalny, bezpłatny dodatek przygotowany przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej pod kierownictwem profesora Sebastiana Ligarskiego.

- Na łamach tego wydawnictwa znajdą się artykuły poświęcone procesowi wprowadzenia stanu wojennego, jego przebiegu, informacje o internowanych, informacje o mordach politycznych dokonywanych przez komunistów na opozycjonistach, ale również informacje o reakcji świata na temat wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i szeregu innych interesujących faktów - informuje dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

Wcześniej, bo 11 grudnia (godz. 15-21) przed budynkiem Polskiego Radia Szczecin będziemy świadkami inscenizacji wprowadzenia stanu wojennego zorganizowanej przez Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "Rega". Podczas inscenizacji użyte zostaną autentyczne artefakty z czasu stanu wojennego m.in. polewaczka, nysa, czy transporter BTR, z zasobu kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego. Podczas inscenizacji będzie można zostać zarówno "wylegitymowanym", jak i otrzymać materiały edukacyjne stylizowane na "Wiadomości Szczecińskie" o stanie wojennym.

Tego samego dnia o godz. 17.45 rozpocznie się debata "Pamięć i Edukacja" w studiu S-1 Polskiego Radia Szczecin, a o godz. 19 koncertu zespołu "Fabryka". Będzie to premierowy koncert najnowszej płyty zespołu "Dziwny Stan". Nagranie składa się z dwunastu anonimowych piosenek napisanych w czasie stanu wojennego i zaaranżowanych przez zespół. Każdy uczestnik debaty i koncertu otrzyma płytę.

Od kilku dni, przed budynkiem Polskiego Radia Szczecin, można zapoznać się z wystawą "Stan wojenny 1981-1983". Wystawa zawiera 6 plansz dotyczących przebiegu stanu wojennego w naszym regionie. Pokazuje historię strajków w przedsiębiorstwach i zakładach Szczecina i regionu. Informuje o osobach internowanych i osądzonych przez PRL-owskie sądy. Pokazuje manifestacje i działania tych, którzy podjęli walkę z komunistycznym reżimem.

W tym roku minie 51 lat od krwawej Rewolty Grudnia 1970 roku

- Dla nas grudzień '70 w Szczecinie to 16 ofiar zabitych przez reżim komunistyczny na ulicach naszego miasta. To jest fundament polskości Szczecina i staramy się o tym bardzo dobrze pamiętać. Dlatego tak jak co roku wspólnie z panem wojewodą, ale też stowarzyszeniem "Grudzień '70, Styczeń '71" oraz szczecińską "Solidarnością" spotykamy się 16 grudnia o godzinie 12 na Cmentarzu Centralnym, w alei ofiar Grudnia roku 70 i wspólnie odwiedzamy 13 grobów, 13 z 16 ofiar - mówi dr Paweł Skubisz. - W tym roku ostatni raz spotykamy się przy Pomniku Męczeństwa Narodu Polskiego. Właśnie podpisana została umowa i przyjmowany jest plac pod budowę Pomnika Ofiar Grudnia roku 70 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Natomiast główne uroczystości odbędą się 17 grudnia. O godz. 10 rozpocznie się msza święta w kościele św. Stanisława Kostki, a o godz. 12. uroczystości pod bramą główną Stoczni Szczecińskiej, a stamtąd w zależności od okoliczności epidemicznych albo przejdziemy, albo przejdziemy na plac Solidarności, gdzie pod Aniołem Wolności - około godziny 14 będą kontynuowane uroczystości.

Z kolei o godz. 16 rozpocznie się spotkanie na pl. Solidarności: odbędzie się pokaz na telebimie filmu zrealizowanego na podstawie widowiska historycznego pt. „Grudzień ‘70” w 2020 r. w Szczecinie oraz teledysku, który powstał w oparciu o ten film, odczytanie fragmentów prac nadesłanych na konkurs MNS-CDP dotyczących Grudnia ’70. O godz. 17 będziemy mogli uczestniczyć w akcji „Światła Pamięci” – układaniu zniczy w napis GRUDZIEŃ 70.

ZOBACZ TEŻ:

Szczeciński Grudzień '70. Inscenizacja historyczna na placu ...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto