Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto spisać testament w młodym wieku? W Szczecinie rusza specjalna akcja

Anna Folkman
materiały prasowe / Dobry Testament Facebook
Dlaczego dobrze jest spisać testament? W rozmowie wyjaśnia to nam Ewelina Szeratics, menadżerka kampanii.

Już 8 września w Szczecinie będziemy obchodzić Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów. Każdy powinien go napisać, bez względu na to w jakim momencie życia się znajduje. Rozmowa z Eweliną Szeratics, menadżerka kampanii „Dobry Testament”.

W jakim celu w Szczecinie odbędzie się spotkanie?

Wydarzenie, które pod nazwą „Include a Charity Week” od wielu lat odbywa się za granicą, w tym roku zostanie zorganizowane dzięki fundacji Polski Instytut Filantropii. W ramach prowadzonej przez nią kampanii edukacyjnej „Dobry Testament”, Polacy są zachęcani do pisania testamentów i uwzględniania w nich organizacji pozarządowych. Od poniedziałku do czwartku w Warszawie, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku i Szczecinie organizatorzy kampanii spotkają się z mieszkańcami miast i wraz z prawnikami będą obalać mity związane z testamentami. Te dotyczą najczęściej obawy, że jest to czynność skomplikowana, droga i zarezerwowana wyłącznie dla osób starszych, zamożnych bądź śmiertelnie chorych. Polacy nie rozumieją, że testament może być traktowany jako jeden ze sposobów zarządzania swoim majątkiem na wypadek śmierci.

Celem akcji, która zapewne potrwa kilkanaście lat, jest uświadomienie społeczeństwu, że testament może być traktowany jako element coraz bardziej popularnego planowania finansów osobistych i że może go sporządzić nie tylko osoba starsza, ale również przedsiębiorca, rodzic osób nieletnich, człowiek żyjący w związku partnerskim czy też samotna osoba, która przy braku spadkobierców ustawowych nie chce, aby jej majątek przejęła gmina lub Skarb Państwa.

Takie osoby już zgłaszają się do prawników?
Coraz częściej zdarza się, że do notariuszów przychodzą rodzice małoletnich dzieci, którzy często podróżują i nie chcą, aby w razie ich niespodziewanej śmierci to sąd, a nie oni sami, decydował o tym, kto zaopiekuje się ich potomstwem. W testamencie wskazują zatem taką osobę. Inną grupą są przedsiębiorcy prowadzący własne firmy. Zdarza się, że gdy właściciel nagle umiera, brakuje osoby, która by nią zarządzała i do czasu wyboru odpowiedniego kandydata, popada ona w chaos, a nierzadko po prostu upada.

Pisząc testament, właściciel przedsiębiorstwa może wskazać, kto po jego śmierci przejmie zarząd nad firmą i zajmie się wszystkimi sprawami. Są w końcu osoby żyjące w związkach partnerskich, które zgodnie z przepisami prawa spadkowego, nie dziedziczą niczego po zmarłym partnerze. Jeśli zatem osoba taka nie sporządzi testamentu w którym zapisze np. swoje mieszkanie, w którym mieszka razem ze swoim chłopakiem lub dziewczyną tej właśnie osobie, w razie jej śmierci, partner niebędący właścicielem musi się z niego wyprowadzić.

Czy Polacy piszą testamenty?
Nie ma danych dotyczących tego, jak wielu Polaków sporządza testamenty. Prawdopodobnie jest to mniej niż 10 proc. społeczeństwa. Najwięcej jednak takich dokumentów to testamenty własnoręczne, pisane w zaciszu domowym, które potem są chowane do szuflady. Niestety w efekcie o ich istnieniu wie tylko testator, czyli osoba pisząca testament, co skutkuje tym, że albo nikt o nim nie wie, albo wiedzą o nim nieliczni, którzy niezadowoleni z ich treści nie mają interesu w tym, aby taki testament ujawnić. Testamenty pisane własnoręcznie często są skonstruowane w nieodpowiedni sposób, jeden zapis podważa inny, albo anuluje poprzedni. Testamenty własnoręczne często są ponadto podważane. Wystarczy jedynie dowieść przed sądem, że osoba pisząca taki dokument była pod wpływem silnych leków lub w stanie wyłączającym świadome podjęcie woli. Albo, że testament taki nie jest tak naprawdę napisany przez spadkodawcę, bo ten miał inny charakter pisma. Najlepiej zatem udać się do notariusza.

Kiedy i gdzie spotkanie odbędzie się w Szczecinie?

Zapraszamy w czwartek 8 września, w godz. 10-14 do siedziby Szczecińskiego Inkubatora Kultury przy al. Wojska Polskiego 90. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Przed wykładem prawnika zostanie wyświetlony film „Optymistki”. Osoby, które chciałyby wziąć udział w wydarzeniu mogą zapisać się, wysyłając e-mail na adres: [email protected] lub telefonicznie 513 186 809.

Zobacz też:

Wideo (archiwum): Pisanie listów, akcja dla Syrii

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto