Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

200 milionów złotych są winni dłużnicy z mieszkań komunalnych w Szczecinie. Miasto nie ma pieniędzy na remonty

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Bogna Skarul
W Szczecinie jest 12677 mieszkań komunalnych. To oznacza, że średnio na każde z tych mieszkań przypada 15 tys. zł długu.

Skąd aż tak wysoki dług mieszkańców mieszkań komunalnych w Szczecinie?

Jak twierdzi Tomasz Klek, przedstawiciel władz miasta ds. mieszkalnictwa, najczęstszymi przyczynami długu są ubożenie społeczeństwa i inflacja, szczecinianom brakuje środków na pokrywanie wszystkich zobowiązań.

- Mieszkańcy większość pieniędzy wydają na potrzeby bieżące, czyli żywność, odzież, lekarstwa, prąd, gaz itd - podkreśla. - Zazwyczaj najpierw regulują takie zobowiązania, których brak odczuwają najdotkliwiej. Jednocześnie utrata mieszkania ciągle jest dla dłużników czymś odległym.

Przedstawiciel ds. mieszkalnictwa podkreśla też, że ZBiLK od lat prowadzi działania wspierające i zachęcające do spłaty zobowiązań.

- Działania windykacyjne są prowadzone na dwóch poziomach - mówi reprezentant Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych. - Na pierwszym dotyczą dłużników, których zaległość nie przekracza sześciu miesięcy i na tym etapie ZBiLK mobilizuje dłużnika do spłaty zaległości poprzez rozmowy, częste pisma, wezwania do zapłaty. Natomiast drugi poziom dotyczy grupy dłużników posiadających zadłużenie przekraczające sześć miesięcy.

Ci z ponad sześciomiesięcznymi zaległościami najczęściej posiadają prawomocne nakazy zapłat, często też wyrok nakazujący opróżnienie i wydanie lokalu.

- W tej grupie znajdują się dłużnicy, w stosunku do których zostało wszczęte postępowania egzekucyjne, a to oznacza, że wraz z nastaniem wiosny ZBiLK rozpocznie eksmisje z lokali - tłumaczy Klek i dodaje, że pierwsze wnioski o eksmisje już są przygotowywane.

W 2022 r. do sądu ZBiLK skierował 1228 spraw, w tym 973 o zapłatę i 255 o wydanie lokalu. Zazwyczaj zgodnie z treścią pozwu sąd zasądza zapłatę żądanej kwoty.

- Jeżeli chodzi o wnioski o wydanie lokalu, zdarzają się przypadki, gdy sąd to oddala - twierdzi Klek. - Jeżeli nie oddala, to najczęściej orzeka dla tych osób uprawnienie do socjalnego lokalu.

A mieszkań o charakterze socjalnym w Szczecinie jest 2287. To lokale o bardzo niskim standardzie, często bez podstawowych wygód albo też wymagające remontu. W 2022 r. zapadło 247 wyroków, w tym 138 z uprawnieniem do socjalnego lokalu i 109 bez takiego uprawnienia.

Co zatem ma zrobić lokator, który popadł w chwilowe tarapaty finansowe?

- Bardzo ważne jest, aby o zaległej płatność powiedzieć jak najszybciej i zgłosić się do ZBiLK - radzi Klek. - Jeśli jest problem z płatnością, ZBiLK od razu sugeruje, że istnieje możliwość skorzystania z dodatku mieszkaniowego lub obniżki czynszu. Jeżeli do dłużnika nie docierają żadne argumenty i nie podejmuje współpracy, czyli nie spłaca zaległości nawet w uzgodnionych ratach, wtedy następuje wypowiedzenie umowy najmu i skierowanie pozwu do sądu o uzyskanie nakazu zapłaty.

Długi lokatorów mieszkań komunalnych to ogromny kłopot dla zarządców, którzy podkreślają, że rosnące zaległości mają wpływ na liczbę remontów i innych inwestycji związanych z utrzymaniem budynków komunalnych.

Zobacz także: Lokum dla potrzebujących. Nabór wniosków na mieszkania socjalne w Szczecinie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto