Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Szczecin jest przygotowany na napływ turystyki masowej

A. Sadowski/ciacho
Czy walory (atrakcje turystyczne), potencjał (infrastruktura turystyczna) Szczecina predysponują go do miasta żyjącego z turystyki.

Co predysponuje Szczecin, aby odwiedzali go turyści. Szczecin jak żadne miasto w Polsce jest otoczone trzema puszczami, a w centrum zlokalizowane jest czwarte, co do wielkości jezioro w kraju. Jezioro Dąbie i płynąca przez środek Szczecina rzeka Odra ze swoimi rozlewiskami przystaniami i marinami to istny raj dla żeglarzy i motorowodniaków. Plaże (kąpieliska) nad miejskimi jeziorami mogą stanowić atrakcję dla spragnionych wody turystów.

Mamy pięknie zagospodarowane tereny zielone: parki np.: Kasprowicza z Jasnymi Błoniami, niczym Polami Elizejskimi z pięknym amfiteatrem, Cmentarz Centralny (trzecia co do wielkości nekropolia w Europie po Wiedniu i Hamburgu).

Mamy także to co wyróżnia Szczecin: Zamek Książąt Pomorskich, monumentalne Wały Chrobrego z tarasami widokowymi, XIV wieczna katedrę, Trasę Zamkową (której może nam pozazdrościć wiele europejskich miast), najstarsze stuletnie kino Pionier na świecie.

Statkami białej floty można płynąc Odrą zwiedzić port szczeciński i obiekty upadłej Stoczni Szczecińskiej, a wodolotem polecieć do Świnoujścia nad morze. Szczecińskim pieszym „Miejskim Szlakiem Turystycznym” liczącym 7 km, można zwiedzić 42 zabytki i obiekty turystyczne. Dla rowerzystów, którzy chcieliby zwiedzać miasto na dwóch kółkach mamy do dyspozycji Złoty Szlak biegnący z Zamku Książąt Pomorskich przez pl. Żołnierza Polskiego w kierunku al. Jana Pawła II.

Gdyby jeszcze udało się odzyskać dla miasta Wieżę Bismarka z pięknym widokiem na rozlewiska Odry i Miedzyodrze, Plażę Mieleńską z dojazdem do niej statkiem białej floty (to dopiero była atrakcja), zrewitalizować Szczecińską Wenecję (na ul Kolumba), Łasztownię (która miała być sercem miasta), szczecińskie podziemne szlaki, uruchomić tramwaj rzeczny, widać potencjał Szczecina, aby mógł być miastem chętnie odwiedzanym przez turystów.

Jakie są minusy Szczecina, aby zostać miastem żyjącym z turystyki? Oprócz standardowych, takich jak brak barokowej fary, staromiejskiego rynku, są tak prozaiczne jak brak infrastruktury turystycznej. A wiec: brak taniej bazy noclegowej, sieci tanich barów (które zapewniały by wyżywienie turystów), taniej sieci kawiarenek, lodziarni (w których można by za 2-3 złote wypić kawę i zjeść ciastko czy loda w podobnej cenie), brak typowej pamiątki ze Szczecina, brak typowego produktu regionalnego jednoznacznie kojarzonego ze Szczecinem.

Tych minusów jest oczywiście więcej, jak chociażby brak szybkiej kolei miejskiej, aqua parku, brak tras dla wytrwałych (obozów przetrwania), niedostatek ciekawych imprez masowych, brak ciekawego repertuaru artystycznego w wakacje, niefortunne przeniesienie Dni Morza na wcześniejszy termin (przed zakończeniem roku szkolnego), brak profesjonalnej promocji i reklamy miasta (wyskocz z cynków i zaszalej) i wiele innych, które mam nadzieje dopiszecie w komentarzach.

Mam jednak nadzieję, że wskażecie też dodatkowe plusy naszego miasta, aby rozpocząć wielką akcję promocyjną naszego miasta. Bo turystyka, nawet ta masowa, może być antidotum na odnalezienie się Szczecina jako miasta żyjącego z turystyki. Szczecin to piękne miasto, miasto wyjątkowe, fascynujące, wręcz magiczne. Odkrycie gwiazdozbioru Oriona w planie urbanistycznym Szczecina, daje nam wielką szansę na wypromowanie naszego miasta.

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto