Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia RENEGADE: Zdany sprawdzian ze współdziałania [ZDJĘCIA]

Dowództwo Operacyjne SZ
Ćwiczenia RENEGADE: Zdany sprawdzian ze współdziałania [ZDJĘCIA]
Ćwiczenia RENEGADE: Zdany sprawdzian ze współdziałania [ZDJĘCIA] Dowództwo Operacyjne SZ
Ćwiczenia RENEGADE: Było to już kolejne tego typu ćwiczenie przygotowane przez Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych. Celem obecnej edycji było sprawdzenie zgrania resortów i instytucji wojskowych oraz cywilnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w razie ataku terrorystycznego.

Ćwiczenia RENEGADE: Zdany sprawdzian ze współdziałania [ZDJĘCIA]

Zadania Ministra Obrony Narodowej w zakresie ochrony granicy państwowej wykonuje Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych (DO SZ), wynika to z ustawy o ochronie granicy. Realizując te ustawowe obowiązki Dowództwo cyklicznie prowadzi ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego.

Ćwiczenie RENEGADE / KAPER było drugim tego typu prowadzonym przez DO SZ w bieżącym roku. Tym razem główny nacisk został położony na obronę powietrzną, symulowano porwanie cywilnego statku pasażerskiego. Terroryści opanowali samolot, w celu przeprowadzenia ataku na obiekt cywilny znajdujący się na terytorium Polski. Po otrzymaniu sygnału o możliwym zagrożeniu terrorystycznym z powietrza, instytucje wojskowe, jak i cywilne bezzwłocznie przystąpiły do działania. W powietrze została natychmiast podniesiona para samolotów Mig-29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, samoloty te pełniły w tym czasie dyżur w systemie Obrony Powietrznej. W Policji ogłoszono przygotowanie grup antyterrorystycznych.

Funkcjonariusze Straży Granicznej, przystąpili do wykonywania procedur związanych z przyjęciem porwanego statku pasażerskiego na lotnisku interwencyjnym. Na terenie całego kraju następuje mobilizacja służb mundurowych i instytucji cywilnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. Nie ma pewności jakie działania podejmą porywacze, dlatego w całym kraju Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego ogłaszają alarm o zagrożeniu z powietrza.

Kolejne dwa epizody dotyczyły naruszenia stref zakazu i ograniczenia lotów. Pomimo tych ograniczeń w strefy te wlatują samoloty, fiaskiem kończą się próby nawiązania łączności z pilotami tych statków powietrznych, dlatego do akcji wchodzi para śmigłowców bojowych Mi-24, która przechwytuje obiekty i zmuszają je do lądowania na pobliskim lotnisku interwencyjnym. W wyniku współdziałania wielu resortów i instytucji wojskowych oraz cywilnych próby ataków terrorystycznych zostały udaremnione.

Gen. broni Marek Tomaszycki Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych podsumowując wstępnie ćwiczenie podkreślił, że „Osiągnęliśmy zakładane cele przez co rozumiem również wskazanie miejsc gdzie dostrzegamy jeszcze pewne niedociągnięcia. Dziękuję wszystkim ćwiczącym za zaangażowanie i wysiłek, liczę jednocześnie na wsparcie naszych działań podczas kolejnych tego typu przedsięwzięć na wiosnę przyszłego roku” – zakończył generał Tomaszycki.

Ćwiczenie było prowadzone w wielu lokalizacjach, m.in.: Warszawie, Katowicach, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Mińsku Mazowieckim oraz w przestrzeni powietrznej kraju. W ćwiczeniu wzięło udział około 1,2 tys. żołnierzy, funkcjonariuszy oraz osób cywilnych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto