Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 cudów Żelechowej: część I

laleczka
laleczka
Z Żelechowej nie zgłoszono żadnych kandydatur do 7 cudów Szczecina, może i słusznie, bo nie ostało się tu wiele zabytków. A te, które zostały popadły w ruinę.

Jednak w Żelechowej, tak jak i w innych dzielnicach, są miejsca szczególnie chętnie odwiedzane przez mieszkańców jak i obiekty, które świadczą o dawnej świetności dzielnicy.
1. Kościół p/w. Matki Boskiej Ostrobramskiej

Obecny kościół p/w. Matki Boskiej Ostrobramskiej w Żelechowa, powstał z poluterańskiej kaplicy (ufundowanej w 1892 r.) stojącej na terenie Cmentarza Brodowskiego (czynnego do 1946 roku). Wybito główne drzwi frontowe i zamurowano wejście boczne, tworząc ołtarz z figurą św. Antoniego. Po zaadoptowaniu kaplicy, nowy kościół został poświęcony przez ks. Dra Świetlińskiego z Towarzystwa Chrystusowego, a pierwszą Mszę św. odprawił 25.12.1946 proboszcz z Golęcina ks. Bruno Stachowiak.

Kaplica stanowiąca dzisiejszy kościół pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej, przed ustanowieniem parafii na Żelechowie była obsługiwana przez parafię na Golęcinie.

Samodzielna Parafia rzymsko-katolicka w Żelechowa powstała dopiero 1.XII. 1951 r. dekretem ks. Ordynariusza Tadeusza Załuczkowskiego. Pierwszym jej proboszczem został ks. dr Józef Pochoda Rogowski. Parafię wydzielono z parafii M. B. Nieustającej Pomocy w Golęcinie i dołączono do niej kilka ulic z parafii św. Stanisława Kostki i z parafii Zbawiciela. Liczyła ona około 2000 parafian, z których większość pochodziła z Wileńszczyzny.

Początki były trudne, ponieważ większość zabudowań wymagała remontu. W 1952 roku ks. proboszcz postarał się o dwa dzwony, które poświęcono 19.05.1953 r.
Parafianie i księża zakupili pierwsze paramenty liturgiczne tj. kielichy, ornaty, oraz sztandary i figurki do szopki i Bożego Grobu.

We wrześniu 1954 roku spadł jeden z dzwonów (większy 1200 kg) poświęconych 1952, a przeniesionych ze zniszczonego kościoła luterańskiego na Drzetowie.

Wyposażono plebanię i urządzono biuro zaopatrując je w konieczne sprzęty i księgi, zakupiono ławki do salki katechetycznej.
W maju 1955 roku zakupiono figurę i urządzono ołtarz Matki Bożej przy bocznych drzwiach, a w kaplicy urządzono ołtarz ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Z okazji 10 rocznicy ustanowienia Administracji Gorzowskiej na Ziemiach Odzyskanych urządzono nowy wystój kościoła. Zakupiono nowy wizerunek MB Ostrobramskiej autorstwa p. Bronisławy Łukasiewicz i tabernakulum. Pomalowano cały kościół, zaś centralną niszę kościoła i nisze obecnych kaplic bocznych (św. Antoniego i Matki Boskiej), zaopatrzono w atrapę kolumienek pomalowanych na sztuczny marmur. Nad niszą na ścianie głównej kościoła umieszczono malowane na tynku wizerunki Trójcy świętej.

W roku 1956 sprawiono celuloidowe witraże autorstwa p. Ludwika Maciszewskiego i zainstalowano organy.
Zmieniał się także wygląd zewnętrzny kościoła w 1959 wybudowano nowy przedsionek kościoła i położono kamienny chodnik dokoła kościoła., w roku 1963 zainstalowano wahadłowe drzwi w głównym wejściu.

W sierpniu 1970 roku ustawiono na centralnej ścianie kościoła duży Krzyż i postacie NMP i św. Jana (autor p. Leon Buryło). W tym też roku zainstalowano z okazji odpustu (16.X) pierwszy witraż z istniejących do dziś przedstawiający MB Ostrobramską.
Dopiero w roku 1972 (po 26 latach) władze państwowe uregulowały sprawę własności kościoła na Żelechowie i przekazały go wraz z przykościelnym cmentarzem na własność parafii.

W 1973 r w kościele przeprowadzono remont generalny, a władze przyznały parafii połowę budynku przy ul. Ułańskiej 10 na plebanię.

2. Park Brodowski

Zespół cmentarzy komunalnych przy ul. Słowiczej, założony został w połowie XIX wieku i rozbudowany w 1905 r. Jego układ przestrzenny porównywany był do założenia Cmentarza Centralnego. Część tego byłego zespołu cmentarnego to obecnie Park Brodowski o pow. około 7,5 ha . Tak jak na Cmentarzu Centralnym w Parku Brodowskim wyprowadzone są długie aleje obsadzone rzadkimi odmianami drzew liściastych, które stanowią ciągi spacerowe mieszkańców Żelechowa.

3. Dawny ratusz przy ul Robotniczej

Budynek przy ul. Robotniczej 26 został zbudowany w latach 1913/1914 jako ratusz dawnej gminy Żelechowa, spełniający także po II Wojnie światowej rolę Dzielnicowego Urzędu Stanu Cywilnego. Później do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku pełniał funkcję biurową dla potrzeb Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno - Kartograficznego. Budynek wpisany do rejestru zabytków pod numerem A-1318. 21 października 2009 roku w budynku Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie mającego siedzibę przy Placu Żołnierza Polskiego 16, odbyła się pierwsza licytacja wieczystego użytkowania nieruchomości położonej w Szczecinie przy ul. Robotniczej 26.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto