Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

500-letnia rzeźba odnaleziona w prywatnym pokoju księdza! [film]

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Rzeźba pozbawiona była polichromii, którą usunięto do „gołego” ...
Rzeźba pozbawiona była polichromii, którą usunięto do „gołego” ... Materiał policji
Rzeźba pozbawiona była polichromii, którą usunięto do „gołego” drewna, brakowało również prawej ręki z Biblią i pastorału.

Szczecińscy policjanci odnaleźli 500-letnią rzeźbę św. Mikołaja, która zaginęła w 1975 r.  Zabytek zarejestrowany był w bazie utraconych dzieł sztuki Interpolu i Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie.

Wpisana w 1958 roku w rejestr zabytków rzeźba znajdowała się do lat 70-tych XX w.  w kościele w Bobrownikach, gm. Chociwel, lecz od 37 lat jej los był nie znany.

Gotycka rzeźba, z drewna polichromowanego o wysokości 110 cm, przedstawiała św. Mikołaja, biskupa z Miry, wykonano ją w XV w. dla kościoła w Bobrownikach. Zabytek był zarejestrowany jako utracony w bazie utraconych dzieł sztuki Interpolu i Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie.

Tropy prowadziły do plebanii innej parafii

Zebrany materiał procesowy dał podstawy do wydania przez Prokuraturę Rejonową w Stargardzie Szczecińskim nakazu przeszukania plebanii, gdzie policjanci z zespołu ds. zabytków wraz z policjantami z Chociwla oraz inspektorem z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków odnaleźli rzeczony zabytek.

Rzeźba, odnaleziona w prywatnym pokoju, pozbawiona była polichromii, którą usunięto do „gołego” drewna, brakowało również prawej ręki z Biblią i pastorału.

Zgodnie z prawem, księża nie mogą sprzedawać ani przemieszczać zabytków bez zgody kurii i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zabytki te nie są ich własnością a prawo kościelne nakłada dodatkowo obowiązek opieki nad zabytkami i dbałości o nie.

Kanon 1220 prawa kanonicznego definiuje to bardzo dokładnie: „Dla ochrony dóbr sakralnych oraz kosztowności należy okazywać właściwą troskę o konserwację i zastosować odpowiednie środki bezpieczeństwa”. Nad prawem kościelnym dodatkowo są jeszcze przepisy państwowe, które muszą być przestrzegane przez organizacje kościelne w każdym państwie.

Ksiądz który posiadał w swojej kolekcji poszukiwaną rzeźbę był nieobecny, gdy wróci będzie musiał wytłumaczyć jak wszedł w posiadanie zabytku z innej parafii i dlaczego z zabytku bez zgody konserwatora zostały usunięte pokrywające go średniowieczne polichromie.

Zabezpieczona 500-letnia rzeźba trafiła do właściciela, czyli parafii w Chociwlu, do której należy kościół filialny w Bobrownikach. Sprawę prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie Szczecińskim.

Rzeźba ta znajdowała się również w publikacji wydanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie pt. „Policji w walce o zabytki”, która jest zbiorem zagadnień z przeciwdziałania przestępczości przeciwko zabytkom oraz katalogiem zabytków i dziel sztuki utraconych z województwa zachodniopomorskiego.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto