Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

40 okrętów wojennych w Szczecinie. Zobacz, kiedy będzie można je zwiedzać [zdjęcia, wideo]

Mariusz Parkitny [email protected]
Ponad 40 jednostek z czternastu państw zacumuje na kilka dni przy szczecińkich nabrzeżach. Szykują się do ćwiczeń wojskowych BALTOPS. Okręty będzie można zwiedzać już od czwartku.

Okręty zostaną u nas od czwartku do poniedziałku (1-5 czerwca). Będą cumować przy Wałach Chrobrego i nabrzeżach szczecińskiego portu.

Zwiedzanie pokładów potrwa trzy dni

Od 1 do 3 czerwca w godzinach 10-12 oraz 13-18 będzie można wejść na pokłady okrętów Marynarki Wojennej (5 trałowców oraz 2 okręty transportowo - minowe) zacumowane przy Wałach Chrobrego.

2 czerwca, w godz. 13-16 zwiedzać będzie można okręty zagranicznych armii zacumowane przy Wałach Chrobrego.

3 czerwca, w godz. 13-16 otwarte będą pokłady okrętów zacumowanych przy Wałach Chrobrego i w porcie handlowym.

To nie jedyne atrakcje

Z okazji wizyty okrętów przygotowano kilka dodatkowych atrakcji dla mieszkańców. W piątek i sobotę w godz. 12 -20 swoje możliwości pokaże 12 Brygada Zmechanizowana. Po obu stronach Odry będzie czynny kiermasz gastronomiczny.

Władze Szczecina przygotowały dla marynarzy niespodziankę.

- 18500 kajzerek, 4320 bochenków chleba i 3200 pączków dostarczone zostanie podczas lądowej części ćwiczeń na pokłady goszczących w Szczecinie okrętów. To praktyka stosowaną w Szczecinie także podczas finałów regat The Tall Ships Races - mówi Tomasz Owsik-Kozłowski z Żeglugi Szczecińskiej.

2 i 3 czerwca od godz. od 12 do 20 będzie można podziwiać sprzęt wojskowy na Łasztowni (w pobliżu Trasy Zamkowej). Dzięki temu szczecinianie i turyści będą mogli zobaczyć:

  • drużynę piechoty zmotoryzowanej wraz z wyposażeniem indywidualnym i zespołowym,
  • sekcję strzelców wyborowych wraz z wyposażeniem
  • KTO Rosomak 30 mm ARMATA MK-44 BUSHMASTER,
  • KTO Rosomak M-3,
  • KTO Rosomak WEM (wóz ewakuacji medycznej),
  • KTO Rosomak „S”,
  • KTO Rosomak WRT (wóz rozpoznania technicznego).

Dodatkowo Żegluga Szczecińska zaprosiła do współpracy gastronomików, którzy utworzą dwie niewielkie strefy po dwóch stronach Odry. Tym samym podczas wydarzenia będzie można skorzystać z oferty wystawców i kupić jedzenie i napoje.

Centrum Żeglarskie zadba z kolei o ochronę, rozstawienie barierek przy nabrzeżach, podstawienie dodatkowych przenośnych toalet i kontenerów na śmieci.

Czytaj również:

[przycisk_galeria]

1. Zawinięcie okrętów do portu w Szczecinie od 31 maja do 2 czerwca 2017.

2. Wypłyniecie okrętów z portu w Szczecinie 4 czerwca 2017.

3. Zwiedzanie pokładów okrętów:

a) Okręty polskie zacumowane przy nabrzeżach przy ulicy Jana z Kolna:

1, 2 i 3 czerwca w godzinach: 10:00 – 12:00 i 13:00 – 18:00.

b) Okręty zagraniczne zacumowane przy nabrzeżach przy ulicy Jana z Kolna:

2 i 3 czerwca w godzinach: 13:00 do 16:00.

c) Okręty polskie i zagraniczne zacumowane przy nabrzeżach w porcie Szczecin:

3 czerwca w godzinach: 13:00 do 16:00.

4. Koncerty i nabożeństwo ekumeniczne na otwartej klapie wyładowczej okrętu typu LUBLIN (ORP Gniezno) zacumowanym przy nabrzeżu Pasażerskim:

a) 2 czerwca 2017 (piątek)

17:00 - 18:00 Dair (irlandzka muzyka folkowa)

18:15 - 19:15 Qftry (muzyka szantowa)

19:30 - 20:30 Stonehenge (irlandzka muzyka folkowa)

b) 3 czerwca 2017 (sobota)

15:00 - 15:45
Nabożeństwo ekumeniczne

16:00 - 17:15
Cafe Rico (muzyka świata)

17:30 - 18:45
Stary Szmugler (muzyka szantowa)

19:00 - 20:15
Atlantyda (muzyka szantowa)

5. Pokaz sprzętu wojskowego na Łasztowni (w pobliżu Trasy Zamkowej)

2 i 3 czerwca 2017, godz. 12:00 – 20:00

a) drużyna piechoty zmotoryzowanej wraz z wyposażeniem indywidualnym i zespołowym,

b) sekcja strzelców wyborowych wraz z wyposażeniem,

c) KTO Rosomak 30 mm ARMATA MK-44 BUSHMASTER,

d) KTO Rosomak M-3,

e) KTO Rosomak WEM (wóz ewakuacji medycznej),

f) KTO Rosomak „S”,

g) KTO Rosomak WRT (wóz rozpoznania technicznego).

6. Strefy gastronomiczne na ulicy Jana z Kolna i ulicy Zbożowej na Łasztowni.

2 czerwca 12:00-18:00 i 3 czerwca 2017 godz. 10:00 – 18:00

Czytaj również:

Ćwiczenia BALTOPS

Ćwiczenia rozpoczną się w czwartek o godz. 9 wejściem pierwszych jednostek do portu Szczecin. Reszta okrętów przypłynie w piątek. Rozpoczęcie fazy morskiej - wypłynięcie ze Szczecina rozpocznie się w niedzielę o godz. 9:00.

- W poniedziałek okręty rozpoczną praktyczne manewry na morzu gdzie załogi przećwiczą prowadzenie międzynarodowej operacji. Polska Marynarka Wojenna skieruje do udziału w ćwiczeniu trałowce oraz okręty transportowo-minowe - wyjaśnia kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Manewry morskie BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska.

Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej, obrony przed atakami okrętów nawodnych z udziałem środków powietrznych oraz operacji desantu morskiego.

Ćwiczenia potrwają do 18 czerwca i zakończą się w Kilonii (Niemcy). Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo STRIKFORNATO (SFN). Polska występuje w roli państwa-gospodarza.

W tym roku w ćwiczeniu wezmą udział: Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Wielka Brytania, Szwecja i USA (w tym także okręty Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO Grupa 1 - SNMCMG-1). Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w ćwiczeniu BALTOPS już po raz dwudziesty piąty. Zasadnicze siły okrętowe RP wydzielone do ćwiczenia stanowi pięć trałowców bazowych (ORP Dąbie, ORP Mielno, ORP Wicko, ORP Mamry, ORP Wdzydze) oraz dwa okręty transportowo-minowe (ORP Gniezno, ORP Kraków). Manewry odbędą się w rejonie Morza Bałtyckiego, na poligonach morskich MW RP, morskiej i lądowej części Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Część portowa ćwiczenia zaplanowana jest w dniach 1 - 3 czerwca w Szczecinie.

Manewry morskie BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej, obrony przed atakami okrętów nawodnych z udziałem środków powietrznych oraz operacji desantu morskiego. Ćwiczenia potrwają do 18 czerwca i zakończą się w Kilonii (Niemcy). Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo STRIKFORNATO (SFN). Polska występuje w roli państwa-gospodarza.

W tym roku w ćwiczeniu wezmą udział: Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Wielka Brytania, Szwecja i USA (w tym także okręty Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO Grupa 1 - SNMCMG-1).

Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w ćwiczeniu BALTOPS już po raz dwudziesty piąty. Zasadnicze siły okrętowe RP wydzielone do ćwiczenia stanowi pięć trałowców bazowych (ORP Dąbie, ORP Mielno, ORP Wicko, ORP Mamry, ORP Wdzydze) oraz dwa okręty transportowo-minowe (ORP Gniezno, ORP Kraków). Manewry odbędą się w rejonie Morza Bałtyckiego, na poligonach morskich MW RP, morskiej i lądowej części Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Część portowa ćwiczenia zaplanowana jest w dniach 1 - 3 czerwca w Szczecinie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto