W ten weekend będzie możliwość podziwiania kolejnych żaglowców, które zacumują przy Wałach Chrobrego. „Trzy Korony Sztokholmu” i „Pegasus” zapraszają do zwiedzania swoich pokładów 14 i 16 ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W ten weekend będzie możliwość podziwiania kolejnych żaglowców, które zacumują przy Wałach Chrobrego.

„Trzy Korony Sztokholmu” i „Pegasus” zapraszają do zwiedzania swoich pokładów 14 i 16 sierpnia.


Dziś ok. godziny 17.00 przy Wałach Chrobrego zacumuje żaglowiec „Trzy Korony Sztokholmu”. W piątek żaglowiec można będzie zwiedzać w godzinach 10.00-13.00 oraz 17.00-20.00.

Żaglowiec „Trzy Korony Sztokholmu” został zbudowany w 2005 roku, w oparciu o żaglowiec „Gladan”, bryg zbudowany w 1857 roku jako statek towarowy dla marynarki wojennej. Oprócz zwykłej służby „Gladan” odbył także dwa rejsy z zaopatrzeniem dla ekspedycji A. F. Nordenskiölda na Spitsbergen i Grenlandię, następnie służył jako żaglowiec szkolny dla marynarki wojennej. W 1924 roku zatonął w zatoce w pobliżu miasta Karlskrona.

„Trzy Korony Sztokholmu” wykorzystywany jest jako żaglowiec szkolny oraz wyprawowy, ale ponad wszystkim jest jedna idea przyświecająca wszystkim rejsom: żaglowiec pływa po Bałtyku jako ambasador wzajemnego zrozumienia, kultury i współpracy krajów basenu tego morza. Ambicją właścicieli żaglowca jest bowiem, aby „Trzy Korony Sztokholmu” stały się platformą łączącą kulturowo i ekonomicznie kraje leżące nad Morzem Bałtyckim.

Żaglowiec reprezentuje najlepszą szwedzką sztukę szkutniczą . Kadłub zawiera ok. 544 m3 pociętego drewna dębowego, do czego zużyto około 1000 drzew. Pnie były tak przecierane, aby jak najbardziej wykorzystać ich wewnętrzną strukturę celem otrzymania belek i desek o najwyższej wytrzymałości, a także by zminimalizować ilość odpadów. Do połączenia elementów drewnianych zużyto 17.000 gwoździ i 5.000 kołków. Do impregnacji zastosowano olej lniany, terpentynę oraz różne barwniki.
Pokład został wykonany z modrzewia syberyjskiego, z desek o grubości 6,2 cm i szerokości 12,5.


W przyszłym tygodniu zawiną do Szczecina wycieczkowce. W środę 19 sierpnia na pokładzie amerykańskiego wycieczkowca „Silver Cloud” przypłynie 250 pasażerów wraz 150 osobową załoga. Z kolei w czwartek 20 sierpnia gościć będziemy niemiecki wycieczkowiec „Delphin” z 400 pasażerami i 200 osobową załogą.

Wiadomości Szczecin, Wydarzenia Szczecin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!