Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zostań dawcą szpiku

Anna_Kwiecień
Anna_Kwiecień
W Polsce jest 1,2 tys. dzieci z chorobą nowotworową. Dla wielu szansą na normalne życie jest przeszczep szpiku. Niestety, znalezienie odpowiedniego dawcy nie jest łatwym zadaniem.

W Szczecinie po raz pierwszy rusza program „Dawca szpiku”. Fundacja „Krwinka” razem z Kliniką Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej szuka osób, które w przyszłości mogą komuś uratować życie. 30 listopada o godz. 11 w Pomorskiej Akademii Medycznej odbędzie się finał akcji. Na spotkanie zaproszeni są wszyscy, który chcą zostać dawcami. Fachowcy odpowiedzą na pytania związane z przeszczepem szpiku. Każdy kto zechce zostać dawcą, zostanie zapisany do rejestru.

Dlaczego potrzeba nowych dawców?

Przeszczep szpiku jest jedną z metod leczenia chorób nowotworowych, w szczególności białaczek. W wielu przypadkach jest jedynym sposobem na ocalenie życia chorego.

Jedynie dla 25-30 proc. chorych znajduje się dawcę rodzinnego. W pozostałych przypadkach trzeba szukać innego dawcy. Jest to jednak bardzo trudnie. Szansa na jego znalezienie jest jedna na kilkaset tysięcy. Dzięki pozyskaniu dużej liczby potencjalnych dawców szpiku zwiększa się prawdopodobieństwo szybkiego doboru i wykonania przeszczepu ratującego życie.

Kto może zostać dawcą szpiku?

Każdy kto jest pełnoletni i zdrowy, czyli nieobciążony chorobami genetycznymi, dziedzicznymi i przewlekłymi może zostać dawcą szpiku. Preferowani są ludzie młodzi, najlepiej między 18 a 30 rokiem życia. Szpik można pobrać jedynie do 50 roku życia. Decyzja zostania honorowym dawcą musi być w pełni świadoma i przemyślana, bo jest podjęta na wiele lat.

Dawstwo wykluczają choroba serca, reumatyzm, nadciśnienie, hemofilia i inne choroby krwi, epilepsja i inne choroby neurologiczne, anemia, choroby nerek i układu moczowego, cukrzyca, malaria i inne choroby tropikalne, choroby weneryczne, gruźlica, choroba autoimmunologiczna, sarkoidoza, choroba Creutzfelda-Jacoba u dawcy lub w rodzinie, choroba nowotworowa, zapalenie wątroby hepatitis, AIDS.

Jak wygląda pobranie szpiku?

Od ochotników pobiera się 10 mililitrów krwi. Wygląda to podobnie, jak przy wykonywaniu podstawowych badań morfologicznych. Krew jest badana w celu oznaczenia antygenów zgodności tkankowej. Następnie wyniki badań wraz z danymi dawców umieszczane są w rejestrze i udostępniane całemu światu.

Szpik pobierany jest od dawcy w specjalistycznej klinice, która znajduje się najbliżej jego miejsca zamieszkania. Istnieją dwie metody pobierania szpiku. W pierwszej z nich dawca jest w znieczuleniu ogólnym. Szpik pobiera się przez nakłucia biodra.

Druga metoda nie wymaga znieczulenia. Szpik pobiera się z krwi przy użyciu urządzenia, które odsącza z niej komórki macierzyste. Następnie krew z powrotem wpływa do żył dawcy. Szpik dostarczany jest do kliniki transplantacyjnej przez specjalnego kuriera i podawany pacjentowi drogą kroplówki.

Oddanie szpiku dla zdrowego dawcy nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Całkowita regeneracja szpiku dawcy następuje zwykle po 3-4 tygodniach. Po pobraniu szpiku wykonuje się badania kontrolne stanu zdrowia dawcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto