Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz stary Dublin

Robert Duchowski
Robert Duchowski
17 marca obchodzone jest narodowe święto Irlandii – Dzień Św. Patryka. Ponieważ kraj ten cieszy się wśród Polaków rosnąca popularnością i sympatią, postanowiliśmy przybliżyć dziś w naszym serwisie atrakcje stolicy Irlandii.

Wstydem byłoby odwiedzić stolicę Irlandii i nie zobaczyć jej najsławniejszych miejsc. Na szczęście są wśród nich takie, na które nie da się nie trafić.

O’Connell Street

Takim właśnie miejscem jest sławna O’Connell Street. Przecina większość głównych arterii Dublina. Jej znakiem rozpoznawczym jest szerokość (46 metrów) i pięć pomników związanych z irlandzką historią. Najważniejszym i zarazem najnowszym z nich jest tzw. Szpilka, czy też Szpica Milenijna. Powstała w miejscu XIX-wiecznej kolumny admirała Nelsona, wysadzonej wakcie agresji przeciwko Brytyjczykom.

Zamek Dubliński

Jeśli zechcemy dotknąć kawałka historii, powinniśmy odwiedzić Zamek Dubliński. Twierdzę wzniósł w 1207 r. król Jan bez Ziemi na miejscu dawnej fortecy wikingów. Budynek sprawia wrażenie o wiele młodszego, bo niemal w całości został przebudowany 500 lat później. Z czterech wież obronnych przetrwała tylko jedna, masywna kamienna Record Tower. Zamek symbolizuje 700 lat brytyjskich rządów na Szmaragdowej Wyspie.

Trinity College

Jednym z ciekawszych miejsc Dublina jest Trinity College, czyli kompleks obiektów należących do uczelni wyższej, znanej powszechnie jako TCD. Uczelnia jest od wieków kojarzona z protestantyzmem. Ciekawostką jest to, że w 1956 roku katolicy nie mogli do niej uczęszczać pod groźbą grzechu śmiertelnego. Odwiedzający TCD mogą skorzystać z pomocy studentów, którzy za niewielką, negocjowaną opłatą, oprowadzą nas po kampusie.

Kościół św. Michała

Przy ulicy Church Street znajduje się zabytkowy kościół św. Michała z XI wieku. Jest szczególnie popularny wśród Polaków przebywających w Dublinie, ponieważ jest siedzibą Duszpasterstwa Polskiego w Irlandii. Odbywają się w nim msze w języku polskim. Wśród ciekawostek tego zabytkowego kościoła znajduje się „ławka skruszonych”, na której musieli siadać grzesznicy i na głos wyjawiać swoje grzechy. W kościelnej krypcie możemy zobaczyć doskonale zachowane trumny i mumie, niektóre liczące nawet po 800 lat.

Temple Bar

Przy południowym brzegu rzeki Liffey odnajdziemy słynną sieć ulic, zwaną Temple Bar, a przez tubylców określaną „lewym brzegiem”. Ciągnie się od Christ Church doWestmoreland Street. Jest to centrum towarzyskie Dublina. Odnajdziemy tam mnóstwo pubów, kawiarni, klubów, pracowni artystycznych, galerii, antykwariatów, i różnego rodzaju sklepów.

Browary Guinnessa

Żaden szanujący się piwosz nie powinien opuszczać Dublina bez odwiedzenia browarów Guinnessa. Założone w 1759 roku znajdują się na St. James' Gate i oferują turystom wycieczki po magazynie, okraszone historią tego pienistego trunku. Wszyscy chętni mają możliwość poddania próbie jakość legendarnego ciemnego piwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto