Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa pocztówek „Szczecińskie Pocztówki 1945-1990” na Pogodnie. Zobacz zdjęcia

emifociak
emifociak
Wystawa pocztówek „Szczecińskie Pocztówki 1945-1990” na Pogodnie
Wystawa unikatowych pełnych sentymentu pocztówek „Szczecińskie Pocztówki 1945-1990” na Pogodnie

W dniach 2-8 kwietnia 2011 roku w budynku Rady Osiedla Pogodno przy ulicy Krasickiego 6 została zorganizowana wystawa pocztówek z powojennego Szczecina wydanych w latach 1945-1990.

Na wystawie zostały pokazane pocztówki, które przedstawiały główne szczecińskie ulice, place, kościoły, zabytkowe budowle, parki jak również duże zakłady przemysłowe.

Duża część fotografii na pocztówkach przedstawiała Wały Chrobrego, Port, Stocznie oraz ulice miasta. Ciekawostka na jaką warto było zwrócić uwagę to miejsca, które nie zachowały się do dzisiaj lub zostały przekształcone, należały do nich restauracja Kaskada, hotel Piast, pływalnia KS „Pogoń”, Bar Extra, Kino Kosmos.

Wszystkie zaprezentowane pocztówki są własności Poliny i Pawła Wierzchowiec, lecz to tylko część ich kolekcji. Autorami fotografii na pocztówkach są znani i cenieni artyści fotograficy tacy jak pani Krystyna Łyczywek czy Marek Czasnojć oraz wykonanymi przez wielu innych artystów.

Fotografię na pocztówkach pokazują zmiany w architekturze miasta zachodzące poprzez lata, takim przykładem jest Zamek Książąt Pomorskich, Baszta Siedmiu Płaszczy (Baszta Panieńska), Katedra, które po wojnie były zniszczone, a w latach późniejszych odbudowane oraz budowa Trasy Zamkowej na Wałach Chrobrego, która w dużym stopniu zmieniła wygląd nabrzeża Wieleckiego.

Tematem pocztówek z lat 80 były także imprezy „Dni Morza” podczas, których odbywały się regaty żeglarskie, a na Odrze pływały jachty i żaglówki. Szczecin tętnił wtedy życiem żeglarskim a imprezy pod żaglami z tamtych lat nie przypominają obecnie odbywających co rocznie „Dni Morza”.

Pocztówki zaprezentowane na wystawie były podzielone według roczników, kolorystyki i tematyki zamieszczonych na nich fotografii.

Wyjątkowe perełki jakie znalazły się na tej wystawie to „grające pocztówki”, produkowane były w Tłuczni Płyt przy ul. Jagiellońskiej/al. Piastów w piwnicy. Z pocztówek tych leciała muzyka z lat 60-70 lub można było wysłać taką kartkę z nagranymi życzeniami. Również wśród unikatowych pocztówek można było zobaczyć „kartkę wąską” o nietypowym formacie oraz jedną kartkę okrągłą.

Oprócz wystawy pocztówek zostały pokazane również najlepsze fotografię wykonane podczas konkursu fotograficznego „II Maraton Fotograficzny Pogodno 2010”.

Wśród szczecińskich autorów wydawnictw o pocztówkach ukazały się książki „Szczecin na starych pocztówkach”, którymi autorami jest Marek Łuczak czy Roman Czejarek, na rynku jest sporo książek o Szczecinie, w których znaleźć można pocztówki ukazujące oblicze dawnego powojennego Szczecina.

Historia pocztówki przypada na drugą połowę XIX wieku, źródła podają kilka dat początków kart korespondencyjnych ilustrowanych lub zwanych inaczej kartami widokowymi, były to lata 1870-1872.

Kartki pocztowe dzielą się na trzy grupy: widokówki, kartki okolicznościowe oraz korespondencyjne.

Widokówki zawierają pejzaż lub fotografię jakiegoś miasta wysyłane najczęściej z podróży, urlopu czy kolonii.

Kartki okolicznościowe natomiast mogą mieć niestandardowy format, odgrywać melodyjkę i głównie wysyłane są z okazji różnych uroczystości takich jak urodziny, komunia, ślub lub rocznica.

Trzecia grupa kartek czyli kartka korespondencyjna nie posiada specjalnego przeznaczenia, często wysyła się to formą kupony konkursowe i dokumenty oraz nie posiada ilustracji na odwrocie i włożona jest w kopertę.

Kartki pocztowe były dawniej formą wysyłania pozdrowień z wyjazdów wakacyjnych, wycieczek oraz formą składania życzeń z okazji różnych uroczystości. Obecnie w erze internetu i smsów coraz rzadziej wysyła się kartki pocztowe.

Prywatnie także posiadam kilka pocztówek z lat 80, jest to pamiątka po dawnym Szczecinie do którego lubię wracać. Kolekcjonuje także pocztówki otrzymane od znajomych oraz kupione w innych miastach podczas różnych wyjazdów i wycieczek. Pocztówki wyjęte po latach z drewnianego kuferka wywołują więcej wspomnień i radości niż sms czy e-mail...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto