Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy szczegóły raportu o Podzamczu

Anna Folkman
Anna Folkman
Do 15 marca każdy może zgłosić uwagi i wnioski na temat inwestycji, która planowana jest na Podzamczu. Zobaczcie co ma tam powstać.

Firma, które będzie inwestować na Podzamczu – Status Invest przekazała raport o oddziaływaniu planowanego przedsięwzięcia na środowisko. Podano w nim dokładnie, co znajdzie się w zespole budynków, który ma powstać w rejonie ul. Panieńskiej, ul. Środowej i Kłodnej. Raport może przeczytać każdy i wnieść uwagi, np. co do ochrony środowiska, zabytków itp.

Przejrzeliśmy go i my. Całkowita powierzchnia działki przeznaczona pod budowę to 1,048 hektara. Tereny, na których ma być prowadzona inwestycja były kiedyś zabudowane (osadnictwo sięga tam X wieku). W średniowieczu był podgrodziem z główną dzielnicą rzemieślniczą, handlową i rybacką. Stały tutaj drewniane chaty. W połowie XIII wieku teren podgrodzia został na nowo rozplanowany. W centrum znalazł się Rynek Rybny od XVIII wieku zwany Rynkiem Warzywnym. Ulica Panieńska była główną trasą komunikacyjną dolnego Starego Miasta, znajdowało się przy niej 11 murowanych kamienic. Wszystko zostało zniszczone podczas II wojny światowej. Teraz na Podzamczu trwają prace wykopaliskowe. Najciekawsze odkrycie to dawne przedproża szyi piwnicznych z wejściami.

U stóp zamku mają stanąć cztery wyodrębnione bryły. Cztery kwartały będzie łączyć podziemna przestrzeń komunikacyjna. Będzie tam parking na 400 aut o powierzchni 12 tys. metrów kw. Wjazd do parkingu będzie od strony zjazdu z Trasy zamkowej a wyjazd od ul. Kłodnej w narożniku z ul. Mała Odrzańska. Inwestor zapewnia, że planowane budowle będą atrakcyjne dla tej części miasta i przywrócą do życia historyczne ukształtowanie ulic i placów. Mają zostać zachowane historyczne linie zabudowy ulic.

Będą biura, sklepy, kawiarnia i dziedziniec rekreacyjny

W jednym z kwartałów znajdą się apartamenty mieszkalne własnościowe, na parterze będą powierzchnie ekspozycyjne, biura, sklepy, kawiarnia a na poziomie ul. Panieńskiej dziedziniec rekreacyjny. W kolejnym kwartale będą apartamenty hotelowe a na parterze lokale usługowo-handlowe. W innym kwartale znajdzie się hotel z zapleczem rekreacyjnym i gastronomicznym oraz zespołem konferencyjnym. W kondygnacji poniżej parkingu znajdzie się miejsce na basen, saunę, fitness, groty solne itp. W pozostałej części powstaną biura a w przyziemiu będą pomieszczenia usługowe i ekspozycje archeologiczne, w których znajdą się zabytki wydobyte podczas wykopalisk na terenie tej inwestycji.

Dachy i zarysy budynków, które będą miały od czterech do pięciu kondygnacji nad ziemią, mają wyglądać jak dawniej. Fundamenty mają mieć konstrukcję płyty, na której oparte będą słupy i ściany niosące. Dzięki temu obejdzie się bez ingerencji w nie przebadane warstwy ewentualnie występujących zabytków. Wokół zostanie posadzona roślinność ozdobna i drzewa.

Status Invest zapewnia, że prace będą przebiegać w porządku, bez hałasu i negatywnego wpływu na środowisko.

Fot. Adam Słomski

- Jesteśmy jak najbardziej za inwestycją i budową apartamentów, hoteli
lub kawiarni pod warunkiem, że wpisane będą w architekturę Starego
Miasta - mówi Małgorzata Kwaśny, która lubi spacerować z córka i wnuczką po Podzamczu. - Zaparkowane samochody na wąskich uliczkach a
także współczesne budowle psują osobliwy charakter naszej dzielnicy- tego nie chcemy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto