Farma fotowoltaiczna powstanie na terenie należącym do szpitala - na działce w pobliżu północnej granicy posesji należącej do SPWSZ, przy ul. Sokołowskiego.
- To była pusta działka, nieużytek - mówi Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy szpitala. - Pole wiele, wiele lat temu wykorzystywane na potrzeby kuchni.
Zmieszczą się na nim dokładnie 1064 panele słoneczne - będą zamontowane w jedenastu rzędach. Całkowita powierzchnia paneli wyniesie ponad 2284 m2. To powierzchnia zbliżona do czternastu boisk do siatkówki. Wykonawca inwestycji, konsorcjum firm Ozeris i Energo-Montaż, już przejął teren budowy.
- Obecnie plac jest ogradzany - tłumaczy Klaudiusz Dziubała, zastępca dyrektora szpitala wojewódzkiego ds. administracyjnych. - Następnie wykonawca wyrówna podłoże i rozpocznie wylewanie fundamentów. Po tym ruszą prace związane z układaniem okablowania i montażem technologii fotowoltaicznej.
Jak się dowiedzieliśmy, farma ma być gotowa jeszcze w tym roku, w ostatnim kwartale 2023 r. Zgodnie z projektem, elektrownia działająca na terenie szpitala wojewódzkiego ma w przyszłości produkować nie mniej niż 452,25 MWh energii na rok, co pozwoli na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o ponad 375 ton rocznie.
- Obok ekologii wymierną korzyścią dla szpitala będą oszczędności, co w czasie szalejących cen jest dla nas niezwykle istotne – podkreśla Małgorzata Usielska, dyrektor SPWSZ. - Z dokumentacji wynika, że w ciągu roku średnio 10 proc. potrzebnej szpitalowi w Zdunowie energii elektrycznej pochodzić będzie z fotowoltaiki. W słoneczne dni chwilowe zapotrzebowanie zostanie zaspokojone nawet w 100 proc.
Koszt szpitalnej farmy fotowoltaicznej oszacowano na prawie 5,5 mln zł brutto. Z tego ponad 3 mln zł pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
- Pomorze Zachodnie jest coraz bardziej eko - podkreśla Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - W ostatnich latach w zakresie ochrony środowiska zrobiliśmy naprawdę sporo. W ten trend wpisuje się m.in. nasz szpital wojewódzki w Szczecinie, który postawił na fotowoltaikę.
Fotowoltaika to nie jedyne proekologiczne rozwiązanie stosowane w Zdunowie. W 2014 r. prace rozpoczęły tam pompy ciepła. W tym samym okresie zostały zamontowane także pierwsze panele słoneczne na jednym z budynków gospodarczych.
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?