Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaglądamy do środka. Nowy wizerunek starej fabryki Polmo [zdjęcia]

Celina Wojda
Kilka lat temu fabryka Polmo kojarzyła się tylko z samochodami, dzisiaj już tak nie jest.

W dzisiejszym odcinku naszego cyklu zajrzeliśmy do wnętrza Dawnej Fabryki Mechanizmów Samochodowych Polmo. We wrześniu 2015 roku budynek został oddany do użytku po gruntownym remoncie.

Wielki remont

W ramach programu Jessica, firma Modehpolmo podjęła się rewitalizacji budynku dawnej fabryki Polmo przy al. Wojska Polskiego. Koszt całej inwestycji wyniósł 25 mln zł, a wsparcie w ramach programu wyniosło prawie 12 mln zł. Mirosław Łukomski, prezes Modehpolmo podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do rewitalizacji gmachu. Powstało tu 4 tys., m kw. powierzchni użytkowej. Wnętrza można było już wynajmować zanim budynek został oddany do użytku, w ciągu miesiąca zajętych było już ponad 90 proc.

Fabryka Mechanizmów Samochodowych Polmo, w latach swojej świetności, produkowała m.in. Junaki. Na początku XX wieku swoją siedzibę miały tu niemieckie zakłady Stoewer, produkujące samochody i autobusy. Po upadku Polmo w 2011 roku, grunty sprzedano kilku deweloperom. Budynki od al. Wojska Polskiego nabył Modehpolmo. Deweloper po 4 latach oddał gmach do użytku. W dawnej fabryce zostały wymienione konstrukcja i pokrycia budynku, wzmocnione fundamenty i ściany hali.

Odnowione wnętrza wcale nie wyglądają, jakby powstawały w nich samochody. Dzisiaj Polmo jest skarbnicą nowoczesnych technologii i rozwiązań.

Nowoczesne wnętrze

Na drugim piętrze dawanej fabryki znajduje się agencja interaktywna Squiz, która, w oparciu o najnowocześniejsze technologie informatyczne, zajmuje się cyfrową transformacją przedsiębiorstw.

Firma powstała w 1998 roku i ma swoje oddziały m.in. w Sydney, Nowym Yorku, Edynburgu, Melbourne i Londynie. Squiz zajmuje całe piętro dawnej fabryki. Na otwartej przestrzeni wydzielone są miejsca do pracy, spotkań, a nawet relaksu i odpoczynku. Jednak zacznijmy od początku. Po wyjściu z windy można zobaczyć, że w tym miejscu ludzie pracują nad kreatywnymi projektami. Wnętrza są kolorowe, starannie zaplanowane przez pracownię architektoniczną, a ze ścian przemawiają do nas różne grafiki, łamigłówki i przykuwające uwagę napisy. Niektóre 
z grafik przypominają, gdzie obecnie się znajdujemy, co było w danym miejscu i skąd wywodzi się firma. Ogromną otwartą przestrzeń doświetlają duże, industrialne okna.

- Stawiamy na pracę zespołową i partnerskie relacje, dlatego też nasz zespół pracuje na wspólnej przestrzeni, nie jesteśmy zwolennikami zamykania się w małych pokojach, są jednak wydzielone miejsca, gdzie można pracować w skupieniu. Nasz zespół ma do dyspozycji całą przestrzeń i sam wybiera dogodne miejsce do pracy, które można zmienić w zależności od pory dnia czy specyfiki projektu - mówi Rafał Źróbecki.

W zawiązku z tym, że firma ma swoje oddziały na całym świecie, stworzono tam różne sale konferencyjne nawiązujące do wybranych krajów. Są więc pomieszczenia z elementami charakterystycznymi dla Londynu, Australii, Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych oraz oczywiście Szczecina. Centralnym miejscem biura jest duży 50-osobowy amfiteatr, na którym odbywają się cotygodniowe spotkania oraz prelekcje i ważne narady.

Ciekawe jest to, że pracownicy mają swój pokój rozrywki! Stół bilardowy, ping-pong, konsola, piłkarzyki - taki sprzęt jest do dyspozycji każdego... oczywiście podczas przerw w pracy.

W Squiz panuje luźna i produktywna atmosfera pracy.

- Stawiamy na zaufanie i wzajemny szacunek, nie mamy sztywnych godzin pracy ani ograniczeń jeśli chodzi o korzystanie z biura czy komputerów. Ambitni ludzie nie chcą być ograniczani i kontrolowani na każdym kroku, chcą aktywnie brać udział w procesach decyzyjnych i czuć, że mają wpływ na sposób rozwiązywania problemów. Tylko takie zaangażowanie zespołu pozwala na naturalny i efektywny rozwój. - podsumowuje Rafał Źróbecki

Piszcie do nas

Przysyłajcie swoje propozycje miejsc na adres mailowy [email protected] w tytule wpisując: Zaglądamy do środka.

Zobaczcie też inne galerie z cyklu "Zaglądamy do środka":

Zaglądamy do środka Izby Wytrzeźwień w Szczecinie

Zagladamy do środka: nowoczesne sale Uniwersytetu Szczecińskiego

Zaglądamy do środka: Baszta Siedmiu Płaszczy

Zaglądamy do środka: Technopark Pomerania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto