Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe parowozy trafiły pod opiekę szczecińskiego muzeum

Redakcja
Muzeum Narodowe w Szczecinie w lipcu rozpoczęło oficjalnie przejmować stałą wystawę pomorskich kolei wąskotorowych w Gryficach.

Główną atrakcję wystawy stanowią zabytkowe parowozy, wagony osobowe, towarowe i specjalne oraz drobne urządzenia kolejowe. Można też wybrać się zabytkową ciuchcią nad morze.

Kolekcja należała wcześniej do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, którego filia znajdowała się w Gryficach.

W ubiegłym roku nad skansenem zawisły czarne chmury, ponieważ województwo mazowieckie wycofało się z finansowania placówki. Dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy województwami zachodniopomorskim i mazowieckim ocalono gryficką filię i włączono w struktury Muzeum Narodowego w Szczecinie.

- Do chwili obecnej przejęto zatrudnionych tam pracowników, teren wystawy oraz zobowiązania wobec dostawców mediów. Po uzyskaniu zgody ministerialnej i przeprowadzeniu stosownych ekspertyz technicznych przekazane zostaną muzealia - informują pracownicy Muzeum Narodowego w Szczecinie.

W pawilonie muzeum znajduje się wystawa modeli kolejowych i fotografii obrazujących historię kolei wąskotorowej i normalnotorowej na Pomorzu Zachodnim, za czasów niemieckich (do 1945 roku) i polskich. Zbiory skansenu obejmują przede wszystkim kilkanaście parowozów wąskotorowych o szerokości toru 1000 mm, a także kilka innych pojazdów trakcyjnych i wagonów.

Tabor eksponowany w Gryficach liczy około 40 pojazdów szynowych oraz urządzeń służących ich eksploatacji. 4 lokomotywy zostały wyprodukowane w zakładach Vulcan w Szczecinie w latach 1910-1930. Zgromadzono muzealia, których historia zaczyna się w początkach ubiegłego wieku. Niektóre z nich przeżyły dwie wojny światowe oraz dwie rewolucje, przemiany napędu parowego na spalinowy i likwidację kolei dojazdowych. Zalążek ekspozycji stanowiły eksponaty wycofywane z eksploatacji w zachodniopomorskiej kolei dojazdowej z Gryfic, Białogardu, Dobrej Nowogardzkiej.

Część kolekcji trafi do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, reszta będzie należała do szczecińskiego muzeum.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto