Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyniki matur. Szczecin lepszy od Poznania

Redakcja
Szczecin uzyskał wynik 84,48 proc. zdawalności podczas tegorocznej matury. To najlepszy wynik w okręgu (Zachodniopomorskie, Wielkopolskie i Lubuskie) wśród dużych miast.

Wśród dużych miast okręgu jesteśmy najlepsi. Dobry wynik też miał Koszalin – 80,23 proc. zdawalności.

- Szczecin już dawno nie miał tak dobrego wyniku, więc wypada się cieszyć – komentuje Zofia Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu. – Natomiast słabszy wynik województwa może wynikać z innej, mniejszej liczby zdających w tym roku.

Ubiegłym roku do egzaminu maturalnego w województwie zachodniopomorskim przystąpiło 20 733 uczniów, w tym roku 14 247 uczniów. Stosunek przystępujących do egzaminu do tych, którzy go zdali może być niższy niż w ubiegłym roku.

Zdawalność w naszym województwie wyniosła 76,67 proc. i jest niższa od krajowej – 81 proc. Województwa lubuskie i wielkopolskie podwyższyły lub utrzymały swoje wyniki w porównaniu do ubiegłego roku. Lubuskie 79,03 proc. (2009 – 77,3 proc.), wielkopolskie 78,43 proc. (2009 – 78,7 proc.). Zachodniopomorskie spadło z 79,4 proc. na 76,67.

- Na wynik krajowy trzeba wziąć poprawkę, bo Centralna Komisja Egzaminacyjna wynik krajowy policzyła według innych zasad niż wyniki regionalne, więc nie ma co się przejmować, że województwo ma niższy wynik od średniej krajowej – tłumaczy Zofia Hryhorowicz.

Maturzyści ze Szczecina, którzy poznali wczoraj swoje wyniki, są zadowoleni. Mateusz Motyliński i Jakub Kostrzeba z II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie zdawali maturę głównie z przedmiotów ścisłych: biologii, fizyki, chemii.

- Wybieram się na medycynę, więc przedmioty wybrałem pod kątem przyszłych studiów – mówi Mateusz. – Nie obawiałem się o wyniki, szczególnie z chemii, bo jestem laureatem z tego przedmiotu. Matematyka nie była trudna, trochę problemów miałem z biologią, ale ogólnie jestem zadowolony.

Podobne zdanie na ten temat ma Jakub. Jemu biologia też sprawiła najwięcej problemów, ale z wyników był zadowolony. Gorzej, że rozdanie świadectw to był ostatni dzień spędzony z klasą.

- Mieliśmy naprawdę zgraną klasę i trudno mi będzie się rozstawać z kolegami – mówi Jakub. – na pewno pozostaniemy w kontakcie.

Egzaminy ustne przeprowadzone zostały w szkołach w dniach od 4 do 28 maja 2010 roku oraz w terminie dodatkowym – od 7 do 22 czerwca 2010 r. Maturzyści przystępowali do obowiązkowego egzaminu ustnego z języka polskiego i egzaminu na poziomie podstawowym lub określonym dla szkół dwujęzycznych z wybranego języka obcego nowożytnego, a w przypadku mniejszości narodowych z języka ukraińskiego.

Za część ustną egzaminu maturalnego z każdego języka zdający mógł uzyskać maksymalnie 20 punktów. Aby zdać egzamin w tej części musiał uzyskać 30 proc. punktów możliwych do zdobycia (6 punktów).

Egzaminy pisemne w sesji 2010 roku odbywały się w dniach od 4 do 22 maja 2010 r.
W części obowiązkowej zdający przystępowali do egzaminu pisemnego z języka polskiego, wybranego języka obcego nowożytnego i matematyki. Piszący egzamin rozwiązywali w części obowiązkowej zadania z arkuszy na poziomie podstawowym.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto