Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjaśni się sprawa "Wkręconych". W prokuraturze w Szczecinie trwa śledztwo

Mariusz Parkitny
freeimages.com
Szczecińska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nielegalnego udostępniania filmu "Wkręceni". Zabezpiecza dziesiątki komputerów. Wniosek o ściganie złożył dystrybutor filmu.

Szczecińska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nielegalnego udostępniania filmu "Wkręceni". Zabezpiecza dziesiątki komputerów. Wniosek o ściganie złożył dystrybutor filmu.

Teraz sytuacja może się zmienić. Chodzi o udostępnianie filmy w sieci Torrent.

Prokuratura początkowo nie chciała zająć się sprawą i odmówiła wszczęcia śledztwa, bo uznała, że nie ma podstaw. Decyzję uchylił sąd i nakazał jeszcze raz zbadanie sprawy. Dlatego prokuratura zabezpiecza komputery użytkowników.

Tak brzmiał komunikat prokuratury okręgowej w Szczecinie:

W związku z licznymi, nierzetelnymi informacjami przekazywanymi w mediach na temat nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie śledztwa w sprawie rozpowszechniania bez uprawnienia utworu audiowizualnego pt. Wkręceni, informuję, iż:

Postępowanie obejmuje jedynie osoby zamieszkujące na terenie województwa zachodniopomorskiego, które używały programu Bittorent do rozpowszechniania w.w. filmu;
- Ilość adresów IP (ergo jednostek komputerów) ustalono na ponad 600;
- Podawana w mediach liczba 2.600 ( a nawet większe) dotyczy przypadków samego faktu pozyskania utworu audiowizualnego pt. Wkręceni, co nie jest tożsame z ilością komputerów. Z jednej jednostki film mógł być udostępniany nawet kilkanaście razy;
- Nie odebrano właścicielom 2600 komputerów. Sprzęt komputerowy zabezpieczany jest partiami- po kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk, po czym, po przeprowadzeniu oględzin, jest bezzwłocznie zwracany właścicielom;
- Prokuratura Okręgowa w Szczecinie w ramach swojego śledztwa nie nadzoruje i nie koordynuje postępowania o zasięgu ogólnokrajowym.

Wtedy do sprawy przytomnie wtrącił się jeden z posłów. Zapytał ministerstwo sprawiedliwości, czy zabezpieczenie komputerów jest konieczne i czy nie wystarczyłoby kopiowanie plików, aby nie utrudniać ludziom życia, a prokuratorom robić dodatkowej żmudnej pracy.

Odpowiedź Prokuratury Krajowej zaskoczyła. Nie podoba jej się decyzja sądu i przygotowuje dla prokuratorów wytyczne:

- Decyzja sądu nakazująca prokuratorowi zabezpieczenie komputerów spotkała się z jednoznacznie krytycznym stanowiskiem. Analiza postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa w tej sprawie, przeprowadzona w Prokuraturze Krajowej, doprowadziła do uznania tej decyzji za trafną i zasadną. W chwili obecnej opracowywane jest stanowisko w tej sprawie, dotyczące postępowania w podobnych przypadkach, które przekazane zostanie wszystkim powszechnym jednostkom organizacyjnym prokuratury do stosowania” – odpowiedziało posłowi Ministerstwo Sprawiedliwości.

Na razie nie wiadomo czym cała sprawa się skończy.

Zobacz także: Szajka wysadzająca bankomaty zlikwidowana przez niemiecką policję i CBŚP

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto