Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wybieram pielęgniarstwo". Program stypendialny skierowany do osób z Zachodniopomorskiego

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
"Wybieram pielęgniarstwo" jest programem stypendialnym dla osób chcących studiować ten kierunek
"Wybieram pielęgniarstwo" jest programem stypendialnym dla osób chcących studiować ten kierunek Adam Wojnar/Polska Press
Od 1 października będzie można składać wnioski w pilotażowym programie stypendialnym "Wybieram pielęgniarstwo". Program prowadzony przez Urząd Marszałkowski ma zachęcić młode osoby do podejmowania nauki na tym właśnie kierunku.

Program stypendialny w wersji pilotażowej "Wybieram pielęgniarstwo" dla studentów kształcących się na kierunku pielęgniarstwo to efekt współpracy władz samorządu województwa oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie oraz koszalińskiej i szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych. Został wdrożony, bo z roku na rok pielęgniarkami i pielęgniarzami chce zostać coraz mniej osób. Nie przekonuje ich wysoki poziom społecznego zaufania. Zniechęcają zbyt niskie zarobki w stosunku do wymogów kształcenia zawodowego.

- Spada zainteresowanie kształceniem na kierunkach pielęgniarskich, co powoduje, że w placówkach medycznych szybko rośnie zapotrzebowanie na pielęgniarki i pielęgniarzy - podkreśla Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Dzięki uruchomieniu programu postaramy się zmienić ten niekorzystny trend. Trudno przecież sobie wyobrazić leczenie pacjentów bez opieki pielęgniarskiej.

Z danych wynika, że w Polsce prawo do wykonywania zawodu posiada blisko 300 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy. Pracuje jednak jedynie 195 tys. Na Pomorzu Zachodnim pielęgniarek jest 11 tys., ale tylko 8 tys. pracuje w zawodzie. Rośnie też średni wiek pielęgniarki. W 2010 r. wynosił 45 lat. W 2020 r. przekraczał już 53 lata.

Choć w ostatnich latach wzrosła w Polsce liczba uczelni kształcących w tym zawodzie, wciąż nie zaspokaja to potrzeb placówek medycznych. Największe zapotrzebowanie jest obecnie w specjalizacjach pielęgniarstwa internistycznego, pediatrycznego, onkologicznego i neonatologicznego.

Szpital wojewódzki w Szczecinie od ręki zatrudni ponad sto pielęgniarek, a szpital "Zdroje" przyjmie do pracy 30 pielęgniarek. Z analizy Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z 2018 r. (stanowiącej element projektu dokumentu rządowego "Polityka wieloletnia na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce") wynika, że do 2033 roku prawa emerytalne nabędzie w naszym kraju ponad 140 tys. pielęgniarek i położnych.

W województwie zachodniopomorskim w zawodzie pielęgniarskim można kształcić się na dwóch uczelniach. Naukę prowadzi Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie i koszalińska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.

Wnioski stypendialne będzie można składać przez cały miesiąc - do 31 października. Przyjmowane będą od studentów mieszkających w województwie zachodniopomorskim i kształcących się na pierwszym roku studiów stacjonarnych I stopnia kierunku pielęgniarstwo (w szkole wyższej znajdującej się na Pomorzu Zachodnim).

Głównym kryterium przyznania grantu będzie liczba punktów uzyskana podczas rekrutacji. Stypendium, które ma otrzymać co najmniej 30 osób, przyznane będzie na okres 9 miesięcy: od 1 października 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. Wyniesie 1 tys. zł brutto miesięcznie (rocznie to 9 tys. zł). Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wybranym kierunku studiów, realizowaniu nauki zgodnie z planem studiów bez powtarzania roku czy korzystania z urlopów oraz uzyskanej liczbie punktów w procesie rekrutacji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Wybieram pielęgniarstwo". Program stypendialny skierowany do osób z Zachodniopomorskiego - Głos Szczeciński

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto