Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystko o rentach i emeryturach

Robert Duchowski
Robert Duchowski
W piątek w naszej redakcji gościła Ewa Kęsicka, kierownik referatu w Wydziale Przyznawania Emerytur i Rent w ZUS-ie, która odpowiadała na pytania naszych Czytelników.

- Jakie warunki musi spełnić mężczyzna, który chce przejść na wcześniejszą emeryturę?
- Przede wszystkim musi mieć odpowiedni wiek, który wynosi 60 lat. Równie ważny jest staż pracy, który ogółem wynosi co najmniej 25 lat, z czego 15 lat dany mężczyzna powinien mieć przepracowane w tzw. warunkach szczególnych. Jeżeli nie spełni tych wymogów, nie zostanie mu przyznana wcześniejsza emerytura. Warunki te muszą być spełnione do 31 grudnia 2007 r. Mężczyzna, którzy osiągnął wiek 60 lat, po upływie terminu będzie miał również prawo do wcześniejszej emerytury, jeżeli do 31 grudnia 1998 r. udokumentuje wymagany staż pracy ogółem i w szczególnych warunkach. Świadczenia będą przyznawane po rozwiązaniu stosunku pracy.

- A jak to wygląda w przypadku kobiet?
- Wiek emerytalny kobiet, to 55 lat i trzydziestoletni staż pracy. Z tym, że w ten staż wchodzą zarówno okresy składkowe, czyli czysta praca zawodowa, jak i nie składkowe, np. zwolnienia lekarskie, studia i wychowywanie dzieci, również praca w gospodarstwie rolnym rodziców. Jest jeszcze jeden warunek: przy ustalaniu okresu zatrudnienia kresy nieskładkowe nie mogą być większe niż 1/3 składkowych. W obu przypadkach nie wolno należeć do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

- Jeżeli jednak ktoś się zapisał do tego funduszu i chce się przenieść do ZUS-u?
- Wtedy musi złożyć u nas odpowiedni wniosek. Przy składaniu wniosku o emeryturę składa również wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa. Pieniądze, które wcześniej wpłacił na fundusz, nie zostaną mu jednak zwrócone, tylko wejdą w skład budżetu państwowego.

- Czy z uwagi na brak waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych w bieżącym roku przewidziano jakieś dodatki?
- Jednorazowe zapomogi, które zostaną wypłacone wraz z zaświadczeniami kwietniowymi. Przyznana suma będzie uzależniona od kwoty pobieranego świadczenia emerytalnego i rentowego. Zapomogi te będą przyznawane osobom, których kwita świadczenia nie przekroczyło 1200zł brutto.

- A co z podwyższeniem kwot bazowych?
- Podwyższenie kwot bazowych, to tak naprawdę wyrównanie stawek kwoty bazowej, która w latach 90. była niższa od 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Przeliczeniu od 1 marca będą podlegały emerytury i renty osób, które urodziły się po 31 grudnia 1929 r., i których świadczenie zostało obliczone od obniżonej kwoty bazowej.

Wysłuchała Joanna Maszkiewicz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto