Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wstyd. W nazwie jest błąd!

Redakcja
Nasz Czytelnik poddał w wątpliwość pisownię ulicy. Sprawdziliśmy to w Urzędzie Miasta. Okazuje się, że błąd urzędnicy odkryli już kilkadziesiąt lat temu.

Wcześniej nie mieliśmy sygnałów w sprawie ewentualnego błędu w pisowni ul. Chobolańskiej. Pierwszy problem poruszył pan Grzegorz Ciechanowski.

– Od kilku lat mieszkam przy ul. Chobolańskiej – opowiada pan Grzegorz, który mieszka przy ul. Chobolańskiej. – Niestety w oficjalnej nazwie ulicy jest błąd ortograficzny. Tym, którzy nadawali nazwę tej ulicy, chodziło zapewne o upamiętnienie Hobolan. Według definicji w Wikipedii Hobolanie to „średniowieczne plemię słowiańskie zamieszkujące tereny nad środkową Łabą z centralnym grodem Hobolin. Podbici w 1136 przez Albrechta Niedźwiedzia”. Nie ma natomiast miasta Chobolańsk, czy krainy o tej nazwie. Domyślam się, że chodziło o Hobolan (tak jak np. Słowianie i ulica Słowiańska).

 

- Sprawa staje się bardziej pikantna przez fakt, że przy ulicy z błędem ortograficznym znajduje się jedna z najbardziej sympatycznych szkół Szczecina, Szkoła Podstawowa nr 16 - dodaje pan Grzegorz. - Pojawiły się tam ostatnio w elementach wystroju elementy słowiańskie, więc szkoła zainteresowana jest  chyba słowiańskimi korzeniami. A tu głupia sprawa. Głupio mi też samemu, kiedy informuję kogoś o adresie i muszę podawać nazwę mojej ulicy wiedząc że wymieniam nazwę z błędem.

Sprawdziliśmy w Urzędzie Miasta. Pan Grzegorz ma rację. Okazało się że sprawa pisowni jest znana od 1978 roku. Ówczesna komisja do spraw nazewnictwa ulic rozstrzygała ten problem.

 

– Źródło słów rzeczywiście odnosi się do Hobolan – średniowiecznego plemienia słowiańskiego – mówi Sebastian Wypych z biura prasowego szczecińskiego magistratu. – Z tego co udało nam się odczytać ze starego protokołu posiedzenia, komisja zajęła się problemem, ale odstąpiła od zmiany nazwy ulicy Chobolańskiej na Hobolańską. Od tamtego czasu nikt nie zajmował się sprawą i nikt w tej sprawie do Urzędu Miasta się nie zgłaszał. Nazwy ulic placów itd nadawane są lub zmieniane decyzją Rady Miasta, bezpośrednio zajmuje się tym komisja bezpieczeństwa RM.

– Nie ma planów co do zmiany nazwy ulicy, ponadto zmiana nazwy ulicy pociąga za sobą koszty wymiany dowodów, praw jazdy i innych dokumentów, za które musiałoby zapłacić miasto – czyli my wszyscy – przekonują urzędnicy. – Poza tym nazwa ulicy Chobolańska utarła się już przez tyle lat i raczej jej pisownia nikomu nie przeszkadza. Nie odnotowaliśmy żadnych głosów i protestów w tej sprawie.

Sprawa jest tym bardziej skomplikowana, że w protokole komisji z dnia 20 lutego 1978 roku eksperci wypowiedzieli się, że nazwę ulicy Chobolańskiej powinno zmienić się na Hawolańska. Uzasadnili to wówczas zapisem w Słowniku Starożytności Słowiańskich, w którym znajduje się nazwa plemienia dolnołużyckiego znad Haweli –Hawolanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto