Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólne opodatkowanie z małżonkiem

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Małżonkowie na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym mogą rozliczyć się wspólnie. Wyjaśniamy jakie warunki trzeba spełnić.

Małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, między którymi przez cały rok podatkowy istnieje wspólność majątkowa, a małżonkowie ci pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.

Wniosek o wspólne opodatkowanie mogą również złożyć małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, w sytuacji, gdy jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany według skali podatkowej, lub osiągnął dochody w wysokości, która nie powoduje obowiązku uiszczenia podatku.

Wspólne rozliczenie czasem niemożliwe

Wspólne opodatkowanie małżonków nie jest możliwe, jeżeli chociażby jeden z małżonków uzyskuje przychody opodatkowane zgodnie z przepisami o tzw. podatku liniowym, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tj. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa i ryczałt duchownych) oraz ustawy o podatku tonażowym.

Powyższe wyłączenie możliwości wspólnego rozliczenia się przez małżonków nie dotyczy osób fizycznych osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, które to przychody są opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Omawiane wyłączenie dotyczy tak małżonków posiadających status rezydentów, jak i nierezydentów.

Prawo do wspólnego rozliczenia nie przysługuje także podatnikom, którzy w trakcie roku podatkowego 2008 zawarli związek małżeński lub w stosunku do małżonków orzeczono separację lub zawarli umowę wyłączającą wspólność majątkową.

Natomiast ze wspólnego rozliczenia dochodów małżonków mogą korzystać owdowiali podatnicy, którzy zawarli związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a ich małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego lub w roku następnym, ale przed dniem złożenia wspólnego zeznania podatkowego (art. 6a ustawy o pdof). Ten sposób opodatkowania łącznych dochodów małżonków nie jest jednak możliwy w sytuacji, gdy jeden z małżonków był opodatkowany w sposób zryczałtowany, chyba, że ryczałtem objęte były wyłącznie dochody z tytułu najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a umowy te nie zostały zawarte w ramach działalności gospodarczej.

Termin złożenia wniosku

Wniosek o wspólne rozliczenie małżonków za rok 2008 musi być złożony do 30 kwietnia 2009 r., w przeciwnym wypadku jest on nieskuteczny i małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu. Wniosek składa się poprzez rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych obojga małżonków w zeznaniu podatkowym. Dotyczy to zarówno małżonków posiadających status rezydentów, jak i nierezydentów. Nierezydentem jest osoba mająca miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Wspólne opodatkowanie z nierezydentem

Rozliczając się za 2008 rok z możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub rozliczenia dla samotnego rodzica mogli korzystać nie tylko podatnicy mający miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, tzw. rezydencję podatkową w Polsce. Z obu preferencji w Polsce mogą skorzystać także obcokrajowcy, którzy nie są rezydentami naszego kraju. Jednak, aby skorzystać z obu przywilejów, podatnicy będą musieli spełnić pewne przewidziane ustawowo warunki. Mianowicie, zasady i sposób opodatkowania dotyczące małżonków posiadających status rezydenta mają zastosowanie do:
• małżonków, którzy mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,
• małżonków, z których jeden podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a drugi ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej
jeżeli osiągnęli podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski przychody w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75 procent całkowitego przychodu osiągniętego przez oboje małżonków w danym roku podatkowym i udokumentowali certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Za całkowite przychody, o których tu mowa, uważa się przychody osiągnięte ze źródeł określonych w art. 10 ust. 1 ustawy o PIT, bez względu na miejsce położenia tych źródeł przychodów.

Zgodnie z powyższym, wyżej wskazane osoby będą mogły opodatkować swoje dochody na identycznych zasadach, jakie dotyczą rezydentów Polski tj. mogą określić podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów.

Dodatkowe warunki i obowiązki nierezydentów

Wspólne rozliczenie małżonków, kiedy oboje lub jedno z nich jest nierezydentem stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnicy ci są obowiązani udokumentować wysokość całkowitych przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym, przedstawiając zaświadczenie wydane przez właściwy organ podatkowy innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub innego państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Szwajcarii, w którym osoby te mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych lub inny dokument potwierdzający wysokość całkowitych przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto