MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólne opodatkowanie z dzieckiem

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Osoby samotnie wychowujące dzieci będą mogły skorzystać ze wspólnego opodatkowania z dzieckiem. W przepisach dotyczących rozliczeń za 2008 rok zmieniono kilka uwarunkowań, od których uzależniona jest możliwość wspólnego opodatkowania z dzieckiem.

Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się: jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli ta osoba jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której sąd orzekł separację. Za osobę samotnie wychowującą dzieci jest również uważana osoba pozostająca w związku małżeńskim, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Wspólne opodatkowanie z dzieckiem niepełnosprawnym

Podatnicy wychowujący niepełnosprawne dzieci skorzystają z kilku zmian, które umożliwią większej grupie podatników ze skorzystania z preferencyjnego opodatkowania.

- Do grupy tej dołączyli podatnicy wychowujący niepełnosprawne dzieci, bez względu na wiek, otrzymujące dodatek pielęgnacyjny oraz rentę socjalną (dotychczas prawo to przysługiwało tylko, gdy niepełnosprawne dziecko otrzymywało zasiłek pielęgnacyjny – wypłacany przez opiekę społeczną) – wyjaśnia Małgorzata Brzoza z Izby Skarbowej w Szczecinie.

Wniosek o wspólne opodatkowanie

Prawo skorzystania ze wspólnego opodatkowania jest uzależniona od złożenia przez podatników wniosku w zeznaniu podatkowym. Urząd skarbowy uwzględni wniosek o wspólne rozliczenie podatku, pod warunkiem że zostanie on złożony nie później niż w terminie określonym dla złożenia zeznania podatkowego, czyli do 30 kwietnia 2009 roku

Wspólne opodatkowanie z nierezydentem

Zmiana przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadziła możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania z dzieckiem przez rodziców, którzy są tzw. nierezydentami, czyli osobami mającymi miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Aby skorzystać z tej możliwości trzeba spełnić następujące warunki:

- uzyskać na terytorium Polski co najmniej 75 proc. całkowitych przychodów w roku podatkowym,
- musi istnieć podstawa prawna do wymiany informacji przez organy podatkowe Polski
z organami podatkowymi państwa miejsca zamieszkania podatnika dla celów podatkowych (umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, umowy międzynarodowe),
- Podatnik powinien udokumentowanie certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Dodatkowo na żądanie organów podatkowych bądź organów kontroli skarbowej podatnik jest zobowiązany do udokumentowania wysokości swoich łącznych przychodów osiągniętych w roku podatkowym.

Z możliwości tej można skorzystać już w rozliczeniach za 2008 rok.

Kto nie może skorzystać z tego uprawnienia?

Z łącznego opodatkowania dochodów nie mogą korzystać osoby samotnie wychowujące dzieci, jeżeli osoby te uzyskiwały przychody z działalności opodatkowane podatkiem linowym, kartą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. To samo dotyczy osób, do których miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku tonażowym.


od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto