Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla kobiet żyjących z HIV w Szczecinie

Robert Duchowski
Robert Duchowski
7. lipca w Szczecinie odbędą się warsztaty edukacyjne dla kobiet ...
7. lipca w Szczecinie odbędą się warsztaty edukacyjne dla kobiet ... Robert Duchowski
7. lipca w Szczecinie odbędą się warsztaty edukacyjne dla kobiet zakażonych HIV.

Warsztaty te realizowane są w ramach Programu SHE, którego celem jest wspieranie kobiet zakażonych HIV w dążeniu do poprawy jakości życia, w tym do uzyskania najlepszej możliwej opieki zdrowotnej.

Spotkanie organizowane jest we współpracy ze szczecińskim Stowarzyszeniem Wolontariuszy „DA DU”, w oparciu o jego wieloletnie doświadczenie w organizacji programów wsparcia dla osób żyjących z HIV.

Chęć uczestnictwa w warsztatach można zgłaszać dzwoniąc na numer telefonu Stowarzyszenia: 91 45 42 450  (w poniedziałki i czwartki od 16.00 do 18.00) lub pisząc na adres e-mail: [email protected].

Warsztaty oferują kobietom seropozytywnym szansę wymiany doświadczeń i poglądów. Zajęcia prowadzone są przez przedstawicielki stowarzyszeń pacjentów, edukatorki bardzo dobrze znające problemy kobiet zakażonych HIV, psychologów oraz przez specjalistów opieki medycznej.

Formuła warsztatu zakłada aktywny udział, swobodne wyrażanie opinii oraz okazywanie wzajemnego wsparcia, co pozwala odnieść każdej z uczestniczek osobiste korzyści z udziału w programie.

Program SHE (Strong, HIV Positive, Empowered Women – silne, HIV-pozytywne, świadome swoich praw kobiety) to pierwszy europejski projekt edukacyjny skierowany do kobiet seropozytywnych. Program został opracowany przez międzynarodową grupę ekspertów z organizacji pozarządowych i specjalistów w leczeniu zakażenia HIV oraz kobiety żyjące z HIV. Program SHE powstał przy wsparciu Bristol-Myers Squibb, a za jego w Polsce odpowiada Fundacja Edukacji Społecznej. Patronat nad akcją objęło Krajowe Centrum ds. AIDS oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

Celem Programu jest zapewnienie kobietom żyjącym z HIV koniecznego wsparcia psychologicznego oraz przekazanie niezbędnej wiedzy na temat opieki medycznej.
W dużej części program opiera się na wzajemnej pomocy, udzielanej sobie przez kobiety seropozytywne. Twórcy programu stworzyli narzędzia ułatwiające nawiązanie dialogu między kobietami zakażonymi HIV i budowanie sieci wzajemnego wsparcia.

- Każda choroba ma wymiar nie tylko stricte medyczny, ale również psychologiczny – zauważa Magdalena Ankiersztejn-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej. – Kobieta, która dowiaduje się o zakażeniu HIV, rozpoczyna zmaganie się nie tylko z wirusem, ale także ze stereotypami i stygmatyzacją społeczną. W takiej sytuacji kontakt z innymi kobietami, które posiadają już doświadczenie w codziennym radzeniu sobie z taką samą chorobą, ma niebagatelne znaczenie dla zwiększenia ich pewności siebie.

Spotkania prowadzone będą w oparciu o opracowany w ramach Programu poradnik dla moderatorek grup wsparcia. Uczestniczki będą miały okazję porozmawiać z psychologiem oraz przedstawicielkami lokalnych Stowarzyszeń Pacjentów na temat trudności związanych z życiem codziennym z HIV. Ponadto obecny na warsztatach lekarz wyjaśni, jak dbać o zdrowie, by zwiększyć skuteczność terapii. Przewidziany jest również czas na konsultacje indywidualne ze specjalistą.

Dla uczestniczek warsztatów przygotowane zostały specjalne materiały edukacyjne, które pomogą wypełnić istniejącą aktualnie lukę informacyjną nt. najważniejszych zagadnień związanych z życiem z HIV.

W celu zapewnienia kobietom zakażonym HIV opieki medycznej na najwyższym poziomie, twórcy programu SHE powołają przy poradniach i szpitalach 5 zespołów konsultacyjnych. W ich ramach działali będą lekarze istotni w procesie leczenia kobiet z HIV, do których będą mogły zgłaszać się pacjentki z całej Polski.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto