Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wileńskie spotkanie w Gimnazjum nr 27 w Szczecinie

h.szczepaniec
h.szczepaniec
Przedstawiciele Stowarzyszenia Świteź - Irena Zawartko i Henryk Toczyłowski - przyjęli zaproszenie i przybyli w 27 2008r. na lekcję wychowawczą do klasy 3c w Gimnazjum nr 27.

Pan Henryk jest rodowitym Wilnianinem. Wilno opuścił w wieku 14 lat, kiedy to musiał wyjechać z miasta wspólnie z rodzicami jako repatrianci. Obecnie związany jest ze Stowarzyszeniem ŚWITEŹ, które istnieje w naszym mieście od 19 lat.

Będąc gościem uczniów Gimnazjum nr 27 Pan Henryk wprowadził młodzież w tematykę wileńską.

Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia ŚWITEŹ w Szczecinie, a siedziba ma miejsce przy Placu Matki Teresy z Kaluty 8.

Dzięki staraniom Stowarzyszenia ŚWITEŹ i Książnicy Pomorskiej w Szczecinie - 18 grudnia 2007 roku powstało Muzeum Pionierów Szczecina.

Muzeum można zwiedzać nieodpołatnie we wtorki od godz. 15 do 18.00. Uczniowie z klasy 3c w grudniu mają zaplanowane wyjście w celu zapoznania się z eksponatami zgromadzonymi w muzeum.

Zaproszeni goście opowiadali o licznych Polakach związanych z Wilnem. Najwięcej miejsca poświęcono Antoniemu Wiwulskiemu.

Podczas spotkania młodzież poznała życie i twórczość naszego rodaka Antoniego Wiwulskiego - autora krakowskiego pomnika Bitwy pod Grunwaldem, projektu kościoła pw. NSPJ w Wilnie oraz monumentu Trzech Krzyży w Wilnie. Liczne fotografie zaprezentowane przez panią Irenę stały się znakomitą ilustracją jej wykładu.

Podczas spotkania młodzież zobaczyła dokumenty, fotografie, pamiątki rodzinne pani Ireny Zawartko. Rodzice i rodzina pani Ireny pochodzili także z Wilna.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści pani Zawartko i pana Toczyłowskiego. W skupieniu zanotowano w zeszytach ważne informacje.

Choć spotkanie się skończyło i dzwonek na przerwę zadzwonił pozostał niedosyt wspólnie spędzonego czasu. Michał, Łukasz, Magdalena i Mariusz - zadawali nadal liczne pytania i dalej słuchali wileńskiej opowieści.

Na pamiątkę spotkania goście przekazali młodzieży liczne fotografie, które znajdą swoje miejsce w kronice klasowej i szkolnej.

Po spotkaniu wszyscy stanęli do pamiątkowego zdjęcia. Za kilkanaście lat zdjęcie stanie się wspomnieniem i dokumentem przypominającym spotkanie ze świadkami historii.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto