Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż i debata

Redakcja
Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość zaprasza dziś na godz. 17 na otwarcie wystawy "Matki Solidarności", godzinę później rozpocznie się debata pod hasłem "Solidarność była tylko rewolucją mężczyzn?".

Wernisaż wystawy "Matki Solidarności" Andrzeja Łazowskiego odbędzie się na pl. Armii Krajowej 1.

- Jest to opowieść fotograficzno-dziennikarska o kobietach, które poświęcały niejedno, bez których nie byłoby pewnych wydarzeń, które często stały w cieniu... Silne i kobiece, niejednokrotnie twardsze od mężczyzn - wyjaśnia powody organizacji wystawy Andrzej Łazowski, prezes Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość. - Pozytywne postawy, pozytywni ludzie. Dobre przykłady dla młodych. Są to nasze bohaterki. Czas wskazywać pozytywnych bohaterów!- dodaje.

Na wystawie będzie też można zobaczyć archiwalne zdjęcia pokazujące Marsz Głodowy, zorganizowany w Szczecinie w 1981 roku. Zdjęcia wykonał szczeciński fotograf Zbigniew Wróblewski.

Godzinę po wernisażu w Sali sesyjnej Rady Miasta w urzędzie zostanie zorganizowane kolejne spotkanie z cyklu Czas na debatę pod hasłem "Solidarność była tylko rewolucją mężczyzn?".

Goście debaty:

  • Jadwiga Boral (Szwecja)
  • Danuta Dąbrowska
  • Małgorzata Niesobska-Urbaniak
  • Maria Zarzycka

Zobacz też:

Goście debaty:

Jadwiga Boral

  • Czas "Solidarności" zastał ją w "Dolnej Odrze". W zakładzie została wybrana

    Komisja Zakładowa składająca się z kilku osób, przewodnicząca została - Jadwiga Boral. W pewnym okresie byłam oddelegowana do gazety "Jedność". Od przyjazdu do Szwecji (Öxelosund) członek zarządu Solidarność '80, po wyjeździe do Sztokholmu członek zarządu organizacji Klub Polaków i gazeta polska - "Relacje". Następnie członek zarządu Szwedzko-Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Środowiska w tym współpraca z Polska (projekty, konferencje, olimpiady ekologiczne, praktyki w Szwecji). dodatkowo przez wiele lat członek zarządu Stowarzyszenia Polek oraz do chwili obecnej członek zarządu Rady Uchodźstwa, od 2003 Ambasador Pokoju - Międzynarodowej,

    Międzyreligijnej Federacji dla Pokoju, Od 2004 - założyciel i przewodnicząca Związku Polaków w Sztokholmie (działalność wielostronna, w tym serwis na rzecz Polaków pracujących w Szwecji).

Danuta Dąbrowska

  • Przyjechała do Szczecina w 1980 r. z Warszawy, gdzie zrobiła doktorat. Tutaj dostała pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Kiedy we wrześniu wróciła do Szczecina, zapisała się do Solidarności na uczelni. W stanie wojennym zajęła się nielegalną prasą. Przygotowywała matryce, redagowała, zdobywała materiały, drukowała. Aresztowana w 1983 r. - siedziała pół roku na Rakowieckiej w Warszawie. Po wyjściu z więzienia nie przestała zajmować się prasą podziemną. Zaangażowała się w ruch "Wolność i Pokój". Po 1989 r. zakładała ponownie Solidarność na uczelni, na początku lat 90. stworzyła, wychodzące do dziś pismo "Przegląd uniwersytecki". Jest profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego. Członkiem Solidarności pozostała do dziś.

Małgorzata Niesobska-Urbaniak

  • Była BHP-owcem. Kiedy stanęła stocznia, ona organizowała strajki na budowach, na których pracowała. Była wówczas młodą dziewczyną, ale miała wielką siłę przebicia. Zakładała komisję zakładową w Szczecińskim Zjednoczeniu Budownictwa i stanęła na jego czele. Została delegatem do stoczni, a w końcu delegatem na I Krajowy Zjazd Solidarności. Byli współpracownicy nazywają ją najpiękniejszą dziewczyną Solidarności.. Kiedy ogłoszono stan wojenny była poza Szczecinem, przyjechała następnego dnia. SB już jej szukała. Wiedziała co ma robić - w południe poszła do katedry, inni, nie internowani, też tam byli. Zdecydowała, że musi być w stoczni. W domu zostawiła męża z trzyletnim dzieckiem. W sierpniu 1982 r. została wywieziona do obozu internowania w Darłówku. 14 lat mieszkała w Niemczech. Wróciła do nowej Polski. Prowadzi firmę gastronomiczną.

Maria Zarzycka

  • W 1980 r. organizowała Solidarność w Elektrociepłowni Szczecin, była przewodniczącą komisji zakładowej. W czerwcu '81 została członkiem zarządu regionalnego Solidarności. Od pierwszego dnia stanu wojennego strajkowała w stoczni. Wielokrotnie przesłuchiwana przez SB, rozliczana z działalności, represjonowana. W stanie wojennym odmówiła podpisania lojalki. Została zwolniona z pracy, aresztowana i internowana. Przebywała w obozie internowania w Darłówku i w Kamieniu Pomorskim. Jednak po 1989 roku wyjechała z Polski. Ustalenia okrągłego stołu ją rozczarowały, nie zgadzała się z tym. Wróciła w 2002 r. Działała w Stowarzyszeniu Grudzień '70, ostatnio wstąpiła do Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym.

 

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto