Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend w Szczecinie: Imprezy, premiery, koncerty

Anna Kwiecień
Anna Kwiecień
Nie wiecie, jak spędzić nadchodzący weekend? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście.

Piątek: Jola Szczepaniak zaśpiewa w Royal Jazz Club

W tramach III Miejskiego Festiwalu "Cały Ten Szczecin" na scenie Royal Jazz Club wystąpi dziś Jola Szczepaniak. Początek koncertu o godz. 20. Wstęp wolny.

Jolanta Szczepaniak jest wokalistką, dyrygentką, pedagogiem. Świetnie czuje się w jazzie, swingu, gospel i „piosence z tekstem". Jest absolwentką studium piosenkarskiego w poznaniu oraz wydziału dyrygentury chóralnej akademii muzycznej w Poznaniu, a także stypendystką renomowanej Berklee College of Music w Bostonie (USA).

Zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Jest laureatką Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu (1992), Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Rozrywkowej w Elblągu (1994), Festiwalu Piosenki Francuskiej w Poznaniu (1994). W 2004r. wraz z zespołem Bassanda zdobyła 1 miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gospel w Osieku.

Od wielu lat jest solistką i dyrygentem chóru Deus Meus. Współpracuje m.in. z Andrzejem Jagodzińskim, Marcinem Pospieszalskim, Kazimierzem Jonkiszem i Mietkiem Szcześniakiem.

Więcej zapowiedzi koncertów w dzieje się


Sobota: Premiera! Popiełuszko. Wolność jest w nas

Największa polska produkcja 2009 roku.

Prace nad filmem trwały od 2002 roku. Po siedmiu latach przygotowań przyszedł czas na produkcję, która trwała aż siedem miesięcy. Film był kręcony w 14 miastach, zagrało w nim 7 tysięcy aktorów i statystów a budżet wyniósł około 12 mln zł.

„Popiełuszko. Wolność jest w nas” pokazuje życie księdza Jerzego od lat dzieciństwa, które przeżył na polskiej prowincji, aż po okres kształtowania się jego powołania w wojsku, proces rodzenia się jego legendy w czasie stanu wojennego, po bestialski mord księdza. Kończy się pogrzebem, który zgromadził blisko pół miliona ludzi.

Losy ks. Popiełuszki zostały przedstawione na tle najważniejszych wydarzeń lat 80. Z rozmachem odtworzono między innymi strajki Sierpnia '80 oraz manifestacje stanu wojennego brutalnie tłumione przez władze PRL. W filmie zobaczymy też liczne sceny masowe, które oddają gorącą atmosferę tamtych dni. W tej największej polskiej produkcji 2009 roku udział biorą również autentyczni uczestnicy historycznych wydarzeń. Warto zwrócić uwagę na dopracowaną scenografię, która doskonale oddaje estetyczny koloryt lat 80.

Jak tłumaczył reżyser, miał nadzieję, że jest to film, który zaskoczy widzów. - Nie spodziewacie się może jakim ciekawym i fantastycznym człowiekiem był Ksiądz Jerzy Popiełuszko – wyliczał Rafał Wieczyński. - Nie spodziewacie się jak dramatyczne i interesujące było jego życie. Może nie spodziewacie się również rozmachu, efektów specjalnych i humoru, które staraliśmy się zawrzeć w tym filmie, aby wyłamał się martyrologicznym schematom, bo zupełnie nie pasował do nich ks. Jerzy. Nie spodziewacie się, że ten człowiek nawet dzisiaj, w dwudziestym pierwszym wieku, wciąż może dla wielu stanowić przykład i być przyjacielem w codziennym życiu. Osobiście chciałbym być taki jak on. Serdecznie zapraszam do obejrzenia filmu.

Popiełuszko. Wolność jest w nas, biograficzny, Polska, 2009, 149 min, reż. Rafał Wieczyński, wyst. Adam Woronowicz, Marek Frąckowiak, Zbigniew Zamachowski, Radosław Pazura, Joanna Szczepkowska, Maja Komorowska, Jan Englert, Krzysztof Kolberger.

Repertuar kin w Szczecinie szukaj w dzieje się


Niedziela: Koncert Armi w Hormonie

W niedzielę 2 marca 2009r. o godz. 19:00 w Hormonie zagra Armia.

Cena biletu 25-30zł

ARMIA to zespół niezwykły na polskim rynku muzycznym. Powstał w 1984 roku na skutek zetknięcia trzech osobowości naszej niezależnej sceny: Tomasza Budzyńskiego (śpiewał wtedy wówczas w słynnej Siekierze), Roberta Brylewskiego (gitarzysty Kryzysu, Brygady Kryzys i Izraela) i filozofa Sławomira Gołaszewskiego związanego wówczas z nurtem poszukiwań parateatralnych Jerzego Grotowskiego.

Klasycznie rockowy skład od początku uzupełniany był instrumentami dętymi, ale przełomowym okazał się moment, gdy do zespołu dołączył Krzysztof "Banan" Banasik. Jego gra na waltorni nadała muzyce specyficzne, niespotykane brzmienie.

Zespół wydał kilkanaście płyt, z których wydana w 1990 r. "Legenda" oraz "Triodante" z 1984 r. zaliczane są do klasyki polskiej muzyki rockowej. Grupa potwierdziła swoją klasę, dając setki koncertów w całej Polsce (m.in. z Killing Joke i New Model Army) i biorąc udział w wielu prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. Działalność koncertową dokumentują albumy: "Exodus" (1991), "Soul Side Story" (2000) oraz DVD "Koncert na 20-lecie" (2006).

Obecnie zespół tworzą: Tomasz „Budzy” Budzyński - śpiew, Tomasz „Krzyżyk” Krzyżaniak - perkusja, Krzysztof „Dr Kmieta” Kmiecik - gitara basowa, Paweł Klimczak - gitara, Rafał „Franc” Giec - gitara, Krzysztof "Banan" Banasik – waltornia, Jakub Bartoszewski - waltornia.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto