Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacyjny poradnik: Jedziemy z dzieckiem za granicę

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Jeżeli wyjeżdżamy z dzieckiem za granicę musimy pamiętać o konieczności posiadania paszportu bądź dowodu osobistego. Warto się również zaopatrzyć w Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego.

W przypadku paszportu wniosek składamy w urzędzie wojewódzkim. Dla dziecka do 5 roku życia na żądanie rodziców może być wydany paszport, z tym że jego ważność nie może przekroczyć 5 lat od daty jego wydania (paszport tymczasowy jest ważny przez rok, a paszport biometryczny wydaje się na okres 5 lat).

Uwaga! Dziecko musi być obecne przy składaniu wniosku.

Wniosek paszportowy wypełnia jedno z rodziców bądź opiekun prawny, we wniosku paszportowym w poz. 8 ( seria i numer dokumentu tożsamości) wpisuje się dane dotyczące dowodu osobistego rodzica, (od 13 roku życia dziecko składa podpis w miejscu do tego wskazanym w taki sposób, aby nie dotykał ramek wyznaczających to miejsce)

Do wniosku dołączamy jednakowe fotografie o wymiarach 3,5 na 4,5 cm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron oraz oryginał dowodu wniesionej opłaty paszportowej.

W urzędzie należy tez przedstawić do wglądu: odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia- w przypadku ubiegania się o paszport po raz pierwszy, ostatnio posiadany paszport /jeżeli był już wydany/, w przypadku zmiany nazwiska – dokument urzędowy potwierdzający zmianę. Jeżeli rodzice legitymują się nowymi dowodami osobistymi i posiadają odpis aktu urodzenia dziecka dla potwierdzenia tożsamości i danych osobowych dziecka, przydatne jest przedstawienie tego aktu urodzenia do wglądu.

A paszport czekamy około 1 miesiąca, odbioru paszportu może dokonać jeden z rodziców lub opiekunów. Dziecko, które ukończyło 13 lat, odbiera dokument osobiście w obecności przynajmniej jednego z rodziców lub opiekunów.

Opłata za paszport wynosi 30 złotych.

Jeżeli planuje się podróż z dzieckiem do któregoś z państw Unii Europejskiej, można udać się tam tylko z dowodem osobistym. W przypadku dzieci, które ukończyły 13 lat, przy składaniu wniosku może być obecny tylko jeden rodzic. Jeżeli pociecha jest młodsza, wówczas muszą stawić się oboje i nie ma możliwości przedstawienia pisemnej zgody drugiego opiekuna.

Do wniosku dołącza się dwie fotografie, a jeżeli dziecko urodziło się w innym mieście również skrócony odpis aktu urodzenia. Odbiór dowodu odbywa się w obecności dziecka. Jeżeli umie pisać, wówczas niezależnie od wieku, podpisuje nowy dokument.

Na dowód czekamy około 45 dni. Koszt wyrobienia dowodu wynosi 30 zł.

Przed wyjazdem należy zadbać również o opiekę medyczną dla dziecka podczas podróży. Osoby, które są ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia mają prawo do bezpłatnych świadczeń w krajach Unii oraz Norwegii, Islandii, Liechtensteinie i Szwajcarii. Jednak przywilej ten musi zostać poświadczony tzw. Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą wydaje się na podstawie dowodu ubezpieczenia w kraju. W przypadku dzieci w oddziale NFZ trzeba okazać książeczkę ubezpieczeniową dla członków rodziny, w której fakt objęcia ubezpieczeniem dziecka musi być odnotowany.


Zobacz na gs24.pl: Pogoda nad morzem: Rewal. Lato wróciło do kurortu


od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto